| Hemes a întrebat:

Salut.Are ceva daca măresc camera de ardere la un scuter punând mai multe garnituri ca am lantul de distributie cam slab.Se intampla ceva daca o măresc? Acord funda!

3 răspunsuri:
| 13 a răspuns:

Da, are, garniturile nu o sa reziste la presiune, o sa faca poc, si o sa ai un piston care se balangane ca un peste intr-un borcan. Daca lantul de distributie este slab, trebuie intins sau schimbat. In nici un caz nu trebuie sa faci niste improvizatii ce pot rezulta in accidentarea ta sau a clor din jur.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Marind camera de ardere, scade raportul de compresie. Astfel, scade si puterea motorului.
Plus ca, punand garnitura pe garnitura, sunt sanse sa nu etanseze corect, si sa-ti scape compresia.

| OldSoul a răspuns:

Vei pierde multa compresie si te vei trezi ca motorul nu va mai porni, plus ca nu vei mai atinge nici aceeasi viteza, ba mai mult nu va dura mult pana va ceda.
Mai bine incearca sa reglezi lantul la distributie daca ai posibilitatea, sau daca nu, schimba-l.