| Alexandru942 a întrebat:

Salut,
Are masina de suferit daca iti moare motorul mai des? ce se poate defecta?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, poate avea de suferit. Cand opresti motorul in sarcina, il suprasoliciti, si il bruschezi... Daca e un motor obosit te mai poti trezi ca-ti sare si de la punct, daca cureaua/lantul de transmisie sunt slabe.
Transmisia nu prea are de suferit, cuplul e foarte mic cand moare motorul, iar ea e facuta sa suporte mult mai mult.
Socurile care ajung in motor insa nu sunt de neglijat, asa se nasc jocurile prin el.

3 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Se duce reaq transmisia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pateste nimic.
Cele mai frecvente defecte apar din cauza zgarceniei la ulei si consumabile.
Multi se vaita de motorina proasta dar cați oare au pus filtre originale in loc de chinezariile de 2 lei care abunda pe la noi prin magazine?

| MariusF23 a răspuns:

Bateria e posibil sa moara de la atatea reporniri. In rest nu are ce sa se strice.