| georgerazvan1990 a întrebat:

aseara, la intrarea intr-un sens giratoriu am avut "norocul" sa ma intalnesc cu un eschipaj de la circulatie care se aflau si ei tot la o intrare in acel sens...in momentul cand am intrat ei se aflau in spatele meu deci eu eram deja in sens iar din cate imi amintesc eu cel care se afla in sens are prioritate.la 10 metri m-au oprit si au spus ca nu le-am acordat prioritate.si bine inteles ca am luat o frumoasa amenda si am ramas si pietin 30 de zile...intrebarea mea este:pot sa contest amenda? si daca da are rost?
am scris in procesul verbal la mentiuni ca eu eram deja in sens si mai am si un martor pentru ca mai eram cu cineva in masina.nu am semnat amenda.mentionez faptul ca ei nu aveau semnalele aprinse sau altceva asa ca erau si eu la fel ca si mine participanti la trafic sau sa imi dati o adresa unde sa intru sa pot sa ma documentez.va rog doar cei care stiu sa raspunda.astept raspuns pe cureageorgerazva@yahoo.com sau aici.va multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca situatia este asa cum ai descris-o atunci nu te-au amendat legal. Poti face plangere contraventionala, in termen de maximum 15 zile, la judecatoria de care apartine localitatea unde ai fost amendat.

| georgerazvan1990 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca fac plangere ce pot sa optin? adica o sa cheltui mai multi bani decat daca as plati amenda?

| Ioandelasal a răspuns (pentru georgerazvan1990):

Poti obtine desfiintarea procesului verbal de contraventie. Taxa judiciara de timbru pentru plangere este de 20 de lei.

| ombladon a răspuns:

Amenda pentru ca nu ai dat prioritate masinii din spatele tau la intrarea in sensul giratoriu?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cine a intrat pana la urma primul in sens, tu sau ei?