| vladeusebiu a întrebat:

Salut,azi pe la 8-9 am produs o mica tamponare din vina mea, nu am pastrat distanta si am intrat in cel din fata.Cel in care am intrat a fost de treaba a zis asta este ne-am strans mana si fiecare a plecat in treaba lui. La el s-a luat putin vopseaua de pe bara dar la mine s-a botzit putin fata dar foarte putin, intrebarea e ca sa repar masina trebuie sa iau autorizatie de la politie sau cum se face?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Greu cand ai permis si nu stii legislatia rutiera. Ca sa fii in legalitate ai nevoie de autorizatie de repratie pe care o obtii de la politie, dar asta inseamna sa declari accidentul si sa il bagi in rahat pe celelalt sofer. Cel mai simplu te duci la politie si declari ca ai intrat intr un gard sau ceva de genu

| vladeusebiu explică (pentru suntserios):

In ce consta intelegerea amiabila? stiu ca la asta nu e nevoie de politie

| suntserios a răspuns (pentru vladeusebiu):

Amiabila consta in prezentarea celor 2 soferi la compania de asigurari a vinovatului si da, nu implica politia

| vladeusebiu explică (pentru suntserios):

Deci daca ma duc si la politie si le zic ca am acidentat-o in garaj, cum decurg lucrurile imi da autorizatia si gata?

| suntserios a răspuns (pentru vladeusebiu):

Dai o declaratie, iti da autorizatia si gata, sau zici ca ai gasit-o asa in parcare

| vladeusebiu explică (pentru suntserios):

Am inteles mersi frumos, am si plecat.

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Anunta evenimentul la politie si obtine autorizatia de reparatie, altfel poti fi amendat.

| Dey09 a răspuns:

Nu iti trebuie nici o autorizatie de la politie, o repari pe cont propriu din buzunarul tau, si cat mai repede de preferabil ca nu ai declarat evenimentul si sa nu ai probleme daca te opreste politia happy. Bafta in trafic

| suntserios a răspuns (pentru Dey09):

Si tocmai i ai dat un sfat sa faca o infractiune

| Dey09 a răspuns (pentru suntserios):

Daca respectivul a plecat, ce sa mai declare? Si daca nu au facut nici amiabila, hai sa nu fim aroganti

| vladeusebiu explică (pentru Dey09):

Amiabila in ce consta? cel in care o intrat o zis ca nu vrea sa isi piarda timpul pe la polite sau pe la asigurari etc..si ca oricum isi revopseste bara ca mai era putin julita intr-un colt

| suntserios a răspuns (pentru Dey09):

Pai trebuia sa se gandeasca atunci inainte ca respectivul sa plece... nu dupa cateva ore. Legea e lege

Art.93. -
(2) Repararea autovehiculelor având urme de accident, fara autorizatia eliberata de politie, se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.

| EneCristian a răspuns (pentru suntserios):

Si ar fi ultima infractiune? pe bune asta e minora fata de furuturile celor de la putere asa ca...

| suntserios a răspuns (pentru EneCristian):

Pai atunci du te si tu prietene si fura vreo 2-3 paini de la magazin, vreo sticla de suc de la altul, mai rupe vreo 2 oglinzi la o masina pe strada ca na ce mai conteaza, sunt altii care fac lucruri mai serioase. Ce gandire de doi lei si pe urma te plangi ca Romania e o tara de ca.cat, dar cand vine vorba sa facem lucrurile corect ne doare in fund

| EneCristian a răspuns (pentru suntserios):

Aha deci tu compari un accident asa minor fara victime cu furturi si tampenii din astea? e clar ce gandire ai tu cat despre plans eu nu ma plang si tara e asa ca vrem noi( prea sila sa ii dam paia jos) si nu fac eu corect fiindca viata pe care o ofera ei nu e corecta da? cati copiii mor zilnic de foame si mai rau in spitale? ce sa fiu corect? Corectitudinea e o slabiciune amice.

| suntserios a răspuns (pentru EneCristian):

Nu prietene, compar o infractiune minora cu alta.

Si deci sa inteleg ca tu nu esti corect ca mor copii de foame? Pai fii tu corect, si da le exemplu si la altii si poate usor usor ne civilizam si noi si scapam de gandirea asta de rahat... fur ca fur si altul sau corectitudinea e o slabiciune.

iti dorect cand ai sa iti gasesti masina in parcare busita, autorul sa fie unul ca tine, sa il doara in c.ur si tu sa scoti banu din buzunar sa repari pagubele

| EneCristian a răspuns (pentru suntserios):

Wow mersi ca stipulezi la adresa mea fara sa ai habar.si prefer sa nu dau eu exemplu dau alti si nu are rost, nimic nu se schimba chestie care ar trebui sa o intelegi asta doar daca esti incapatanat. Scrie si tu corect data viitoare si nu mai iti da cu parerea fara sa stii oke? bafta cu schimbatul tarii.

| suntserios a răspuns (pentru EneCristian):

Eu nu stipulez nimic. eu i am explicat omului cum e treaba cu legea si tu ai venit si te ai batut in piept ca nu iti place legea... eu zic ca aveam destule date sa imi dau cu parerea.

| EneCristian a răspuns (pentru suntserios):

Eu am zis ca nu mi se pare logic ca pentru un incident asa minor sa anunt politia daca tu ai inteles gresit asta e.

| suntserios a răspuns (pentru EneCristian):

Legea e lege si e destul de clara in contextul dat, nu cred ca ai tu dreptul sa tragi concluzia daca trebuie sau nu informata politia.

| EneCristian a răspuns (pentru suntserios):

Si daca legea e lege de ce se aplica numai in cele mai tampite cazuri ca acestea? de ce nu e lege pentru toti? de ce e doar pentru noi? Si dreptul meu e de a trage ce concluzie vreau atata timp cat tot sistemul e incorect legea e inutila.

| suntserios a răspuns (pentru EneCristian):

Legea e lege pentru toti si se aplica fara discriminari sau exceptii.
Tine de fiecare cetatean in parte daca le respecta sau nu. De aia exista politie si institutii care sa investigheze incalcari legislative.
Daca ai dovezile unor fapte ilegate exista institutii ale statului carora sa te plangi si unde sa semnalezi respectivele incalcari.

Ca e mai simplu sa comentezi de pe scaunul de la birou e alta treaba.

Legea nu e inutila, aplicarea ei este defectuasa... o mare diferenta.
Repet... daca X din institutia Y nu respecta legea Z asta nu te absolva pe tine ca cetatean sa respectiti alte legi. Nu are nicio logica, din niciun punct de vedere ce zici tu.

| EneCristian a răspuns (pentru suntserios):

Nu traiesti in Romania e clar amice te rog eu viseaza in continuare ei iti garantez ca daca maine un fiu de premier sau de politician da peste tine ala peste cateva zile maxim un an scapa ( doamne fereste).Si politia e asa de incredere ca si ei fac discriminari si din nou daca tie iti convine sa traiesti asa in Romania atunci eu nu mai am ce comenta.Bafta in viata!

| suntserios a răspuns (pentru EneCristian):

Ba traiesc in Romania, doar ca m am saturat sa ma victimizez mereu