| Alyexxxx a întrebat:

Ce sa aleg dintre Golf 4, Opel Astra 2001, Passat B5 2001?

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Passat daca e 1.9 TDI si circuli pe drumuri bune.
Astra daca vrei o masina pe benzina, cu intretinerea foarte ieftina. Ideal e motorul 1.6 8V de la ea.
Golful e inghesuit si instabil, fata de celelalte, si motorizarile 1.4 si 1.6 sunt destul de nasoale, doar 1.9 diesel merita, si mai bine iei Passat cu motorul ala.

| OldSoul a răspuns:

Deci, sa precizez, b5 din 2001 nu exista, ala e deja b5.5.
Oricum din toate ce ai spus tu Passat-ul e cam cea mai fiabila masina din toate, ce e drept, daca e sa schimbi bratele te coasta ceva, dar nici nu se compara cu Golf-ul 4 sau Opel-ul.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pe cea rosie.

| TonyBarbu a răspuns:

Nu ai zis nimic de motorizari. Ca idee Volkswagen e mai bine cotat ca rezistenta in timp. Daca vrei sa o iei "in forma finala" adica sa nu prea mai bagi bani in ea, ia Volkswagen. Daca vrei sa o iei mai ieftina si sa o mai ajustezi tu in timp, ia Opel... piesele sunt mult mai ieftine. La opel fereste-te de modelul de motor X16XEL adica 1, 6i 16V, au avut ceva probleme din fabricatie si in timp, incep sa pape ulei.

| mihairad a răspuns:

Dup amine as alege golf 4, este ok si la piese, consuma relativ putin.

| AValentin a răspuns:

Parerea mea este Passat B6 2001

| AlupoaeAndrei a răspuns:

Eu zic ca Golf 4 e cel mai bun happy