| MariusDogaru a întrebat:

Salut, ce se intampla daca te prinde politia cu modificari la masina si nu ai omologare rar? Dau funda si vot, multumesc big grin

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde. Politia de obicei se leaga de putine modificari, printre care: becuri xenon, alte dimensiuni ale cauciucurilor, folie pe geamuri sau elemente de iluminare/semnalizare.
Altceva nu mai pot face; daca au in dotare un aparat de masurare a zgomotului, pot sa verifice daca ai evacuarea prea galagioasa, sau chiar si sistemul audio.
In rest, daca li se pare ceva suspect, iti pot cere sa-i insotesti intr-o statie ITP, sau chiar la RAR, pentru un control amanuntit.
Eu de cand am permis, n-am patit niciodata sa se uite politia la dimensiunile cauciucurilor, sau sa-mi ceara sa deschid capota; in schimb, am fost avertizati de mai multe ori, pentru modificari la sistemul de iluminare, capote vopsite/colantate, sau tobe sport.
Modificarile (suspensie, motor, caroserie), se pot face cu cap, si nu prea au cum demonstra ca nu sunt piese omologate, mai ales cand e vorba de masini ceva mai vechi.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te amendeaza si iti retine certificatul de inmatriculare, pana la obtinerea omologarii de la RAR sau revenirea la situatia initiala, daca RAR nu le omologheaza.

| darrio2007 a răspuns:

Amenda si retinerea certificatului de inmatriculare.Ti-l returneaza cand aduci masina la stadiul care era din fabrica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

ramai fara certificatul de inmatriculare

| Tina88 a răspuns:

Ramai fara certificat.