| boss97 a întrebat:

Salut.Dupa cum am auzit,becurile auto xenon,au fiecare cate o denumire,una pentru pozitii,alta pentru faza lunga si faza scurta, as vrea sa stiu toate codurile astea si pentru ce sunt.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Xenon-urile sunt doar becuri H (H1, H3, H4...), care se folosesc doar la faza lunga/scurta si proiectoare. Nu toate masinile au la fel, unele au becuri separat pentru fiecare faza, altele au un bec cu doua faze (h4). Conteaza ce socluri ai tu la masina.
La pozitii nu poti pune xenon, daca vrei alb poti pune led-uri SMD. La majoritatea masinilor e soclu T10.
Xenonul nu prea se omologheaza, in general, decat impreuna cu faruri cu lupe.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu. Trebuie sa cumperi tot kitul de xenon si sa il omologhezi, asa prevede Rar-ul.