| Andrei199114 a întrebat:

Salut, exista in Romania o scoala pentru Karting, pentru a putea participa la campionate?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din cate stiu eu, nu iti trebuie nici o 'scoala'. In campionate te inscrii usor, trebuie doar sa te incadrezi cu varsta, si sa ai echipamentul necesar (combinezon, casca, kart, asigurare de viata, parinte/tutore, etc).
Categoriile sunt in functie de cilindreea kartului, transmisia si varsta concurentului.
Incepi prin a te inscrie la etapa regionala, apoi poti merge la nationale, daca ai pozitie buna.
Intereseaza-te unde mai sunt campionate. Eu n-am concurat, ca nu m-am dat in vant dupa drujbe fara suspensie, dar am fost in echipa tehnica, avand un bun prieten campion multi ani la rand, pe judet, si cu podiumuri la nationale, la Simleul Silvaniei si alte orase in care se faceau concursuri anual (le-am uitat). Noi eram inscrisi la clubul copiilor si elevilor, aveam in dotare kart-uri manuale cu motoare de Mobra, si niste automate de 80cc Parila. Din lipsa de sponsori, n-am ajuns la titluri importante. Ceilalti participanti aveau si cate 3-4 kart-uri cu ei, si pana la 10 motoare de schimb, noi aveam unul singur, si ala fara revizii, dupa etapele judetene si antrenamente.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

PS: Singura pista de karting pe care o stiu, este la Bacau, a lui Sechelariu. Acolo se pot inchiria kart-uri, si probabil poti face si un instructaj ceva.
La Simleul Silvaniei, de asemenea, era o pista speciala pentru kart-uri, dar nu stiu daca aveau ceva club deschis incepatorilor.

| Eastwood a răspuns:

Salut, nu mai prea sunt, dar daca sunt, nu se ocupa cu campionate.