| anonim_4396 a întrebat:

În curând o să achiziționez o mașină, și nu pot decide între o Mazda RX-8 din 2006 și un Audi TT Quattro din 2002. Din câte am înțeles Mazda consumă foarte mult, dar Audi TT e mai scump, chiar dacă e model mai vechi ( Mașina o cumpăr de Anglia ) Deci ce-mi recomandați? Mazda RX-8 sau Audi TT? Sau o altă mașină de genul ăsta, sport, care să fie rentabilă.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

RX-8 cu motorul ala rotativ consuma enorm de mult si e foarte greu de intretinut

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

RX-8 e o masina pretentioasa, si probabil scumpa la intretinere. Am vazut ca mai si pornesc greu.
Audi TT e mai recomandat, ca sunt foarte raspandite, au tehnologie simpla la baza iar mecanicii sunt obisnuiti toti cu repararea/intretinerea masinilor VAG, ca toate se bazeaza pe aceleasi piese.
Intrebarea mea este: Tu iti cumperi bolid cu volan pe dreapta, sa-l conduci ca un cocalar frustrat prin Romania?
Mai bine un Logan pe numele tau, decat o cazatura de asta cu comenzile pe dos. Iti spun din proprie experienta, cu cazan cu volan pe dreapta degeaba ai motor sport, ca nu vezi bine nici in oras, sa te incadrezi calumea pe benzi, sa te strecori, si nici macar in afara localitatii, ca vizibilitatea in depasiri e egala cu 0.
Masinile de Anglia sunt material de dezmembrari. Sa circuli cu asa ceva e ca si cum te-ai imbraca cu haine gasite la gunoi.

| Ganzzo a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu intenționez să rămân aici în țară, cam la un an după ce o cumpăr mă mut în Anglia.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ganzzo):

Si cu actele cum faci? Nu prea are sens ce spui tu.
Cumparand un ciur de acolo, nu-l vei primi fara radiere. Il aduci in RO, nu cred ca-l inscrii la ce taxe avem noi, intre timp iti expira asigurare, inspectie tehnica, iar daca o duci inapoi in Anglia, daca n-ai domiciliu acolo n-o poti reinmatricula.

| Ganzzo a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Schimbare de plan, o să îmi cumpăr mașina din România. Încă nu mă pot decide între Mazda RX-8, Audi TT și Mercedes SLK 230.

| David_Alex_1993_o6Hw a răspuns:

Rx-8 e super masina, nu iti recomand audi tt, in schimb iti recomand e46 330d, ai forta si comfort, motorul trage de iti da sangele pe nas daca ii pui si un cip, modifici un pic turbina ajungi la 260cp si faci pipi pe ce vrei tu, si consumul este unul sub 10 la mers "tare" si 6 la mers normal