| crystyn3l a întrebat:

La drum lung cu masina,exemplu Romania (Bacau) - Anglia la cati km ar fi indicat sa iau paza si cat anume sa dureze pauza pentru a nu mi se strica masina, motorul fiind de 1.6 cine cunoaste sau banuieste cum stau treburile va rog spuneti-mi, multumesc

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motoarele in 4 timpi sunt facute sa mearga continuu, datorita ungerii bine gandite, iar cam toate masinile din ziua de azi sunt cu racire pe "apa" (antigel), lucru care il ajuta sa functioneze continuu, fara sa se supraincalzeasca.
Tehnic vorbind, masina n-are nici o scuza sa nu mearga tot drumul, chiar si dintr-o bucata. Insa pauzele facute pentru pasageri, sunt binevenite si pentru masina. Cand faci opriri, daca stai langa masina mai lasa capota deschisa, chiar daca blocul motor isi mentine o temperatura optima, compartimentul motor se incinge destul de tare, iar aerisindu-l mai poti evita topirea unor componente electrice, ca exemplu.
Chiar daca e iarna, sa nu folosesti huse sau cartoane care sa obtureze radiatorul de racire.
Inainte de plecare, recomand verificarea circuitului de racire, in special a termostatului, sa functioneze ventilatorul de pe radiator, actionat de termocupla, si mai ales uleiul, daca se apropie de schimb sau pare sa-si fi pierdut proprietatile, ar trebui schimbat inainte de a pleca la drum.
Drum bun!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Masina nu se strica, sa fim seriosi nu e de unica folosinta.

Iar pentru sofer, el stie cel mai bine cat poate conduce si in ce conditii. Indicat ar fi sa faca pauza noapte

| Florian20405 a răspuns:

Salut,la drum lung daca masina e in regula si nu are probleme poate merge continuu toata distanta. Daca aveai motor in 3pistoane atunci trebuia neaparat sa faci o oprire macar la 300 km deoarece se incalzesc repede.
Tu ai putea sa opresti cand vrei, depinde cand te simti obobosit neaparat opresti, mai bine mai incet si mai tarziu decat repede si sa nu ajungi deloc.
Bafta, drumuri bune!

| AleHh a răspuns:

Hei. Acum 4 ani am in fost in Londra cu familia si am plecat de la Pitesti. Tin sa-ti spun ca masina n-o sa se strice, avand in vedere ca o sa tot opresti ca sa mananci sau pentru nevoile personale. E bine totusi sa opresti in Viena ( pentru ca e cam la jumatatea drumului ) si sa dormi o noapte. In caz ca o sa opresti acolo parcul de distractii Prater este superb. Distractie placuta si drum bun.