| Marian_George_1997_3dh2 a întrebat:

La motoarele de sub 125 cm3(motociclete,etc.)am auzit ca nu este nevoie de permis, e adevarat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu de unde ai auzit, dar nu este adevarat, din 19.01. 2013 pentru toate autovehiculele este necesar permis de conducere de categorie corespunzatoare, conform anexei la OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare. Citeste anexa si te lamuresti ce spune legea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e adevarat. Orice vehicul cu motor necesita permis pentru a putea fi condus pe drumurile publice din RO.

In cazul celor sub 125cmc ai nevoie de categoria A1 iar pentru cele sub 50cmc categoria AM. Ambele se iau la 16 ani