| AlexandruInu a întrebat:

Salut lume, eu am 15 ani si fac 16 in februarie, eu ma duc de multe ori in Delta Dunarii singur sau cu prietenii cu salupa personala. Si am mai inceput sa mai fac si plimbarii cu turistii, dar eu nu am carnet de ambarcatiune. Stiam ca de la 16 pot sa fac scoala dar acum unii zic ca de la 18 alti 15 si nu mai pricep nimic ajutor pls.

Răspuns Câştigător
| Nicusor23154 a răspuns:

De la 16 ani vei putea lua permis ambarcatiune

Funditaa?

9 răspunsuri:
| CatalinVictor1985 a răspuns:

Pai tu nu stii sa scrii bine si sa faci plimbari cu turistii. Asteapta pana cand vei deveni major si ceva mai inteligent si apoi vei putea pune din nou intrebarea in TPU

| AlexandruInu explică (pentru CatalinVictor1985):

Eu am pus o intrebare, Dumneata CatalinVictor ori raspunzi ori iti tii comentariile nefolositoare pentru tine.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Turnati lepadatura asta la politie pana nu moare cineva din cauza lui

| Kanajambe69 a răspuns:

16 ani e varsta legala, dar daca motorul barcii are sub 4.93 CP, nu ai nevoie de permis.

| AlexandruInu explică (pentru Kanajambe69):

E de 200cp

| AlexandruInu explică (pentru Kanajambe69):

Bun hai sa va explic in parte ca asta e prea nebun sa inteleaga. Eu fiind crescut in Delta stiu sa conduc toti politaii de acolo ma stiu. Imi stiu limitele. Fac ocazional mai mult pentru prieteni. Am una de 200cp si una de 30cp la maner mai mult cu aia merg.Si chiar si asa tot vreau sa iau carnetul, am zis asta ca poate mai reactioneaza careva ca ala.

| suntserios a răspuns (pentru AlexandruInu):

Si daca tu cunosti toti politistii (ca nu ii cheama politai) inseamna ca ai voie sa incalci legea conducand fara permis?

| AlexandruInu explică (pentru suntserios):

In zona in care sunt mi se permite sa conduc. Sunt un fel de bastinas pentru ca majoritatea timpului meu liber acolo il petrec.Am fost prins de mai multe ori dar am dat un examen care atesta ca am voie sa conduc ambarcatiuni propulsate. Nu am permis cum sunt permisele auto. detin un certificat.

| alexiavis a răspuns:

Iti poti lua permisul si de la 16 ani