| anonim_4396 a întrebat:

Mai am puţin şi iau categoria B, am 17 ani şi 8 luni şi vreau să-mi cumpăr prima maşină...
Caut o maşină de maxim 2000 cc pentru că are taxele anuale foarte mici, iar consumul e foarte bun cel puţin la un diesel.
Caut o maşină populară la care piesele SH şi noi de firmă mai bună să fie accesibilă.
Maşina care ar îndeplini toate acestea ar fi VW Golf 4 cu motor 1.9 TDI ALH.
Alte păreri?
Buget maxim 3500 Euro.
Mulţumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Taxe foarte mici au masinile pana in 1000cmc. 1.9 TDI deja are impozit dublu, fata de un Logan 1.4 mpi.
Golf 4 ALH s-ar incadra in cerintele tale, DAR le-a trecut vremea.
Poti sa dai si tot bugetul tau pe un Golf 4 TDI, vei cumpara unul cosmetizat de samsari, cu kilometrajul real peste 400. 000km, si vei cheltui cu el, cat sa te plimbi cel putin un an, cu un benzinar 1.8, la care ai mai putine consumabile decat la o Dacie, iar preturile sunt foarte mici.
Dieselul renteaza doar daca umbli foarte mult cu masina (de la 30. 000km/an in sus).
Eu as fi de parere ca un Renault sau chiar Dacia ar fi cel mai potrivit pentru tine, dar daca vrei diesel, mai bine un Ford Focus 1.8 TDCI. E un pic mai scump la piese decat Golf 4, si nu ti-l intretine orice mecanic cu 8 clase, dar e o limuzina pe langa Golf 4.
In bugetul tau, te-ai putea uita si la Astra H, una 1.6 Twinport are consum ok si putere destula, iar ca masina e cu o generatie peste Golf 4. Piesele consumabile sunt foarte ieftine la Opel, mai ieftine si decat la Volkswagen (uleiul original General Motors e mai ieftin decat Castrol).

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Peugeot 407
BMW 320 big grin
mai ai ceva...

| IuliaTeodora98 a răspuns:

Salut. cu cat timp inainte ai inceput scoala de soferi? eu am 17 ani jumate...

| anonimus11269 a răspuns:

Salut! Si eu sunt incepator ca si tine iar pentru inceput ti-as recomanda o masinuta micuta pana mai prinzi ceva experienta si o sa fie pe banii tai. Masinile mari au taxele scumpe iar piesele la fel. Eu am un VW Polo motor de 1.0 cmc si sunt foarte multumit de masina, comsum micut, taxe mici si piese la fel. Parerea mea ar fi sa-ti iei ceva micut pentru inceput. Toate cele bune si succes la examene big grin

| rvsmady a răspuns:

Buna. Nu stiu ce masina sa iti iei, din cate stiu ca piesele la Golf sunt destul de scumpe. Gandeste-te mai bine la un ford...

| iSwag a răspuns (pentru rvsmady):

Prietene, piesele la golf sunt destul de scumpe? laughing Doua din 3 masini in Romanica sunt golfuri. Piesele sunt foarte, FOARTE ieftine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru rvsmady):

Piesele de Ford sunt mai scumpe deca la Volkswagen.
Dar calitatea se vede in pret.