| Qbx a întrebat:

mi-am cumparat o masina, un bmw 318 tds, si dimensiunea cauciucurilor este de 195/65 R15, dar in talon sunt trecute dimensiunile de :185.,205.,225...
cineva mi-a spus ca daca ma opresc cei de la RAR nu o sa imi faca nimic deoarece dimensiua de 195. este intre cele metionate. si nici cand am fost sa fac verificarea la RAR pentru a trece masina pe numele meu si sa o inmatriculez nu au zis nimic legat de chestia asta, insa altii au spus ca nu este ok deoarece dimensiunea de 195... nu este trecuta in talon.
Deci..pana la urma pot sa ramamn cu cauciucurile acestea sau trebuie schimbate?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat nu ai dimensiunea trecuta in talon e posibil sa i probleme si la un control si la ITP

| mihai69 a răspuns:

Când ai fost la RAR pentru transcriere, ei ți-au făcut doar autentificarea vehiculului, nu și ITP-ul. Dacă nu ai pneurile trecute pe talon, nici pe cartea de identitate a mașinii, schimbă-le - altfel sigur vei avea surprize neplăcute la un control în trafic!

| Qbx explică:

Si as putea pune, de exemplu, cauciucucri de 185 /65 r15 fara sa schimb gentile? sa ramana tot astea? sau trebuie sa le schimb cu totul?

| 50298 a răspuns:

RAR'ul iti poate lua talonul si plus de asta iti mareste si consumu...