| MT_Gabriel_1995 a întrebat:

Salut, nu de mult am avut un accident stupid si pentru a evita accidentul al virat dreapta si am intrat intr-un copac, l-am rupt si m-am oprit in niste parapeti. mi s-au indoit amundoua aripi fata, bara fata si sa zgariat foarte mult masina, peste tot chiar si pe deasupra masinii. as vrea sa va intreb cat m-ar ajunge daca as repara aceste distrugeri? + vopsire etc ..si daca e mai bine sa imi cumpar de la dezmembrari? voi cum ai proceda?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce masina ai.
Costurile vopsirii sunt cam intre 1500-2000 de lei la particulari, la vopsea metalizata sau 'cu pretentii'. Rosu, alb, galben sau alte culori nemetalizate nepretentioase, se pot vopsi foarte ieftin, folosind vopsea Duralchid. Te ajunge maxim 1500 o astfel de vopsire, si iese foarte ok, daca ai vopsitor bun.
La pretul vopsitoriei mai adaugi si pretul elementelor ce trebuie schimbate. Eu recomand dezmembrarile, iesi mult mai ieftin, iar piesele sunt mai de calitate. Pentru o masina nemteasca din 2000, de exemplu, pentru o aripa noua dai undeva peste 100 de lei, iar in cativa ani e posibil sa dea rugina foarte urat, nu rugineste restul masinii, cu 15 ani mai batrana, cum ruginesc piesele noi, neoriginale (cu exceptii).
Ai grija insa, daca ai rupt un copac, sunt sanse sa se fi strambat cel putin un lonjeron. Asta complica lucrarea, si urca de asemenea si costurile.

| Ade69x1 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu asigurarea