| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Se poate vopsi o masina neagra in gri/argintiu? Un pret aproximativ?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, se poate.
Preturile (la mine) variaza cam intre 1500 si 2000 de lei, pentru vopsea metalizata + lac (altfel nu prea poti face argintiu).
Cum zic si colegii, vopsitoria profesionala incepe de la 1000e, cu uscare in cuptor la temperaturi ridicate, cu umiditatea controlata, insa si intr-o vopsitorie veche, curata, si cu ventilatie eficienta, se poate ajunge la acelasi rezultat optic.
Factorii importanti in vopsirea unei masini sunt:
-temperatura (ideal 22-25 de grade in timpul pulverizarii)
-ventilatia (daca stau prea mult vaporii de vopsea in aer, se lipesc de caroserie si apare fenomenul de "gazare", care anuleaza luciul)
-curatenia (praful se lipeste de vopsea si creeaza puncte foarte inestetice, mai ales in lac)
-mana vopsitorului si reglajul pistolului
-diluarea corecta a materialelor
-pregatirea corecta a suprafetei (chituirea, demontarea, slefuirea in pasii corespunzatori)
-lumina in zona de vopsire; fara neoane nu vezi ceea ce trebuie, daca vopsesti o masina la lumina galbena de becuri incandescente, cand o lacuiesti si o scoti in soare, s-ar putea sa se vada icoane in vopsea.
Atat dupa o vopsitorie 'la coltul blocului', la pretul meu, cat si dupa una peste 1000e, un polish urmat de ceruire duce lucrarea la nivel de showroom.
Nu e obligatoriu, costa undeva intre 300 si 500 de lei pentru toata caroseria, dar diferenta e enorma, mai ales ca include farurile si stopurile, daca e o masina mai veche va intineri pur si simplu.
Dupa ce va fi masina vopsita, trebuie sa mergi la RAR pentru schimbarea culorii in certificat si mentionarea in cartea de identitate.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Doua sau trei mii de euro

suntserios
| suntserios a răspuns:

O vopsire profesionista trece si de 1000 euro

| OldSoul a răspuns:

Da, sigur ca se poate vopsi.
Preturile difera in functie de calitatea vopselei, nuanta aleasa, eventual daca doresti curatarea de imperfectiuni a caroseriei, apoi grunduirea.
Exista multe caracteristici care determina pretul, insa in general o vopsire incepe de la 2500 de lei, desigur in aceasta situatie nu va fi o vopsea foarte buna si probabil nu va rezista mult timp, si nu vei fi multumit de aspect, varianta cea mai des intalnita este undeva la 1000 dar rezultatul se vede clar, va arata bine dar nici de cum de top.
O vopsire profesionala sau cum ii spun eu de top, poate ajunge la peste 3000 de euro pentru nuanta dorita de tine.