| Bybanu a întrebat:

Salut soferii! happy Sunt nedumerit in legatura cu virajul la stanga intr-o intersectie! Stiu ca legea spune ca virajul la stanga se face prin stanga centrului imaginar al intersectiei.

Intstructorul meu ma pune sa fac stanga in intersectie prin dreapta centrului imaginar deoarece si ceilalti participanti la trafic, adica cei din sens opus ce fac stanga trec pe langa mine si fac stanga in spatele meu!

Eu cand voi da examen cu politistul cum fac virajul la stanga? Cum imi spune instructorul sau prin stanga centrului imag?

aaa..si inca ceva

De exemplu un politist de circulatie sta in mijlocul intersectiei si doresc sa fac la stanga, cum fac? Prin stanga sau prin dreapta politistului?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Porcaria aia cu viratul prin stanga intersectii se aplica exact niciodata.
A incercat careva sa reinventeze traficul, si asa total rupt de regulile de circulatie.
In practica se ocoleste in continuare centrul intersectiei prin partea dreapta, atunci cand virezi la stanga.
Deci daca politistul e in centru, il ocolesti prin dreapta, adica treci prin stanga lui, daca e cu fata la tine.
Mai este o regula ce se invata la scolile de soferi, care se contrazice cu asta: cand virezi la stanga, urmaresti sa intri perpendicular in banda ta, ca sa nu circuli pe contrasens. Daca ai intra in intersectie prin stanga centrului, numai perpendicular nu intri in banda ta. Mergi pe contrasens cel putin dublu.
Uita regula aia, te ameteste doar.

| Bybanu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Asa mi se pare si corect sa virez la stanga, pe partea dreapta a centrului ca sa pot fi in dreptul strazi unde vrea sa virez... plus ca daca o fac prin stanga centrului eu numai vad nimic de ceilalti nici ei de mine...

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Ocolesti politaiul, normal prin dreapta, adica el sa fie in interior.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic virajul se face prin stanga centrului intersectiei, ca soferii din Romania se arunca cu capul inainte si blocheaza intersectia si nu ai ce face si trebuie sa virezi prin dreapta e alta discutie. Corect e prin stanga