| baciu92 a întrebat:

Salut, stie cineva cat ma costa sa inmatriculez un ford mondeo din 2001, 1.8 benzina? Emisii 187/g. Ma intereseaza in total cu toate cheltuielile. Multumesc!

8 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Am scapat globul de cristal sub pat si nu pot sa ma aplec de sale. Mergi la mama Omida.

| ovidiu68 a răspuns:

RAR-ul te costa 450-500 ron daca este adusa de afara plus traducerea actelor( 100-150) si 120 daca o cumperi din tara.
Taxa de inmatriculare 60 ron la CEC
Asigurarea auto depinde de vechimea permisului, judet, varsta, perioada (350-500ron)
Taxa de prima inmatriculare 1350-1500 de euro.
Succes.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru ovidiu68):

Esti doata cu o imaginatie excelenta, pe cand scrii o carte SF?

| ovidiu68 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu e SF e nepretuitul GOOGLE. Mi se pare normal ca pentru tricicleta care o ai nu este nevoie de inmatriculare.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru ovidiu68):

Te iert si te inteleg perfect, am fost si eu ca tine, odata de mult. De prin '80 am detinul cca 17 masini personale si am lucrat in domeniul auto, cele pe care le-am inmatriculat pentru serviviu deja devin irelevante ca numar. Ai timp sa ma intreci in experienta. Daca ai si bani.

| ovidiu68 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ti-au murit laudatorii? Treci peste mine si da tu raspunsul corect, pentru ca acest lucru astepta cel care a pus intrebarea si nu mistourile sau laudele in contradictie cu mine.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru ovidiu68):

Daca e baiat destept pricepe ce i-am zis. Nu poate da nimeni preturi fara date complete. Diferentele de RCA intre 65 ( pensionari ) si 25 de ani sunt de +4 ori. Sunt calculatoare de taxe de care vrei dar fara date nominale pe masina / persoana nu rezulta nimic relevant. Conteaza anul de permis, cate accidente / despagubiri ai cerut, clasa euro, 1, 8 inseamna una, 1798 cmc e alta. Pensionarii au reducere si la fisc pentru 1 masina, handicapatii / apicultorii taxe 0. RAR = 450 prima tragere dar se indragostesc aia de tine si te cheama sa mai dai 150-200... Daca te programeaza la RAR tarziu trebuie sa scoti nr ros si e si ala un pumn de bani. Calculeaza tu ca acum stii cum e ghiveciul asta. Deci cine vrea taxe mici sa caute un bosorog, eventual si apicultor, sau handicapat. Prima taxa nu stim daca ne trebuie la masina pe care el nici nu a gasit-o, calculatorul on line nu e precis. Mi se pare mie sau astea dau niste diferente?

| ovidiu68 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ai perfecta dreptate la partea cu asigurarile (difera foarte mult si de la un judet la altul) si trebuie spus ca atunci cand inscrii o masina ar fi bine sa te pregatesti financiar pentru ca nu sti ce ''surprize'' te asteapta pe parcurs fie ca e RAR, taxa de inmatriculare sau asigurare.