| anonim_4396 a întrebat:

Tata a cumparat anul trecut un BMW E90 320d Efficient Dynamic Edition (fabricat cu 1 an inainte de 2011). Masina e pe Diesel.Are 150.000 KM.Arata frumos in interior, si pe dinafara. Dar pe mine ma mananca o chestie.
Masina are motor de 2000, dar are doar 163 CP, iar mie mi se pare foarte putini CP la pretul masinii. De exemplu eu am gasit un BMW M3 cu piele albastra in interior, navigator, tunata smechera, anul 2005, 400 CP, cu 200.000 KM la 10.000 Euro.
Si atunci, masina lui tata a fost mai scupa pentru ca are KM mai putini sau pentru ca e noua masina? Nu inteleg.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu ai gasit o masina veche de 10 ani, alergata de nu e adevarat si mai costa si 10.000.

Logic ca masina lui taica tu e mai scumpa ca e noua si cel mai probabil are km reali.

Si la urma urmei pana nu ai sa ai si tu permis si ai sa conduci o masina e o mare prostie sa afirmi ca are "DOAR" 163cp. Nu o sa ii folosesti niciodata in trafic, dar niciodata

3 răspunsuri:
| Celcareajuta a răspuns:

Dai 10.000 pe M3 si pregatesti cate 10.000 la fiecare 12 luni daca nu apare ceva neprevazut...in schimb seria 3-ul din 2012 se intretine cu 1.000 pe an lejer.

| ȘefuLaValută a răspuns:

Fără supărare dar ce vârstă ai că e grav rău.Normal că e mai scumpa fiind mult mai noua si cu putini km.Dar masinii tale ii va scădea pretul constant in timp ce M3 are cam 20 de ani de scădere dupa care urca pretul im functie de km, an, aspect, dotari, stare.Un BMW 2002 Turbo il luai cu 4000 de euro in 2000 acum fara 50.000 nu gasesti unul bun si cu putini km.

| anonim_4396 explică (pentru ȘefuLaValută):

Eu ma gandeam la asta pentru ca acel M3 e tunat full, piese noi originale, si din cauza aia...