| anonim_4396 a întrebat:

Salut, te rog sa imi dai un sfat in legatura cu condusul. Cand sunt in curbe am impresia ca am viteza prea mare si nu voi putea sa iau curba si ma voi duce in sant, dar de fiecare data imi iese, ce sa fac in aceasta privinta?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergi dupa viteza care e specificata pe portiunea respectiva si nu ai ce sa patesti

Bula
| Bula a răspuns:

Nu lua carnetul, esti pericol public!

| GdX a răspuns:

Linisteste-te si ia curba cu viteza pe care o consideri tu safe pentru tine. Cand vine curba ridici piciorul de pe acceleratie sau calci frana si accelerezi imediat dupa jumatatea curbei.

| OldSoul a răspuns:

Cel mai bine pentru inceput reduci viteza cat este necesar, asa incat sa nu mai ai aceasta teama, cu timpul se va diminua.

| ExprimareLibera a răspuns:

Așa e la început, ai o senzație ciudată, cu timpul îți intri în mână. Asta nu înseamnă că poți să iei curbele cu 150/h, că răstorni mașina și/sau intri în șanț.

| Black13LoL a răspuns:

Incearca sa te linistesti cand conduci, adica stai chill altfel iti pierzi concentrarea si stai panicat. Asa o sa treaca mai repede acest sentiment. Daca stai stresat la volan risti sa te pui in pericol siguranta ta si a altora.

| AndreiCP a răspuns:

Sa incerci ca până ce te obisnuiesti cu sofatul sa mergi cu o viteza mai redusa. La un moment dat ar trebui sa te simti "călare pe situatie". Curaj si succes!