| Neata_Marius_1994 a întrebat:

am buget 6 mii euro alocati sa cumpar o masina eu stau in Germania deci vreau sa o inmatriculez aici, stiu ca nu este o suna mare dar doar asta e bugetul din pacate am ales 2 masini care imi plac bmw 320i E90 sau bmw 525D E60 am inteles ca 320D E90 are probleme cu distributia, turbo, etc..asa este? specific ca utilizez masina doar la munca si inapoi prin oras cam 30 km dus intors (logic in timpul liber la un bar sau in alt oras etc) si de 2 ori pe an mai vin in Romania intrebarile mele sunt urmatoarele 1- ce motorizare si masina credeti ca ar trebui sa aleg bmw 320 e90 benzina sau 520 e60 diesel? 2- e90 are filtru de particole? 3-320 benzina e90 are distributia pe lant sau pe curea? are cumva aceiasi problema ca la e90 diesel si anume sa se rupa cureaua? si ultima intrebare este credeti ca o sa gasesc o masina din astea doua la bani astea? chiar si cu km mai multi nu conteaza atata timp cat masina e intretinuta si nu are probleme la turbo etc.

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Eu pot sa-ti spun ca nici o distributie nu e o problema daca e schimbata la km indicati de fabricant. In 6000 gasesti masini destul de bune dar cam rulate, cum te pricepi. In tara inmatriculeaz-o pe un pensionar sa ai reduceri frumoase la taxe. Pt oras si km mai putini de utilizare, drumuri scurte, nu e bun diesel. Si masina e mai scumpa si filtrul se infunda. Nu stiu cum e in Germania cu gpl-ul, daca este e f avantajos.