| Thesinger1 a întrebat:

Am o bicicleta si vreau sa o transform intr-o bicicleta electrica. Vreau sa-i pun 4 dinami a cate 6 v fiecare, care sa alimenteze o baterie de 24 v care, la randul ei sa alimenteze un motor de 24 v. Vreau sa-mi spuneti daca ar putea acel motor duce maxim 60 kg si as mai vrea sa-mi spuneti cum sa fac cu acceleratia, cum sa accelerez? Funda imensa!

Răspuns Câştigător
| ombladon a răspuns:

Daca tu chiar vrei sa faci o bicicleta electrica, uite aici ce am inceput eu, dar sigur nu scap cu mai putin de 2000 Lei...
http://www.elforum.ro/topic/94045-bicicleta-electrica/

6 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Este imposibil ce vrei tu, adica sa incarci bateria cu dinamul in timp ce dinamul este invartit la randul lui de motor, de ex motorul ar trebui sa consuma 200W ca dinamul sa produca 150...

| KodrutZ a răspuns:

4 dinami? LOl, relax.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu cam vrei sa inventezi un perpetuum mobile...

| cristimihailov a răspuns:

Salut, conform unor legi ale fizicii randamentele sunt subunitare. De aceea nu poti sa faci un sistem caruia sa ii pui un motor si sa se autointretina dine ceea ce produce. Ceea ce vrei tu se cam cheama perpetuum mobile.

Inca nu s-a reusit ceva la o scara comerciala. Dar na, poti sa incerci. Iti dai seama ca sunt multi doritori de asa ceva. Dar momentan nu se poate.

Deoarece energia generata se pierde. Prin frecare, prin conversie, prin caldura, etc.

Pe scurt nu se poate. E in fizica.

| Nelu62 a răspuns:

Taie dinamii! Degeaba calculezi voltii, tu ai nevoia de amperi care pot fi si la 6v, 12v. Mai studiaza.

| Thesinger1 explică:

Multumesc Ombladon
Dar imi poti explica ce ar trebui eu sa fac?
M-am gandit sa montez un motor de 24 v pe o roata zintata care sa transmita printr-un lant rotatiile catre o roata zintata de pe schimbatorul de viteze.
Asa o sa pot si pedala.
Si sa-mi spui ce gresesc.
Dar vreau sa-mi explici cum sa controlez viteza.Habar nu am cum sa maresc viteza.