| iulysteaua111 a întrebat:

am o intrebare... am un audi a6 din 2000 2.4 v6 benzina 165 cp si au inceput sa-i tacane tachetii (din nou). prima data cand tacaneau tachetii dupa ce am desfacut capacul am gasit teava aia prin care circula uleiul scoasa. din ce cauza credeti ca s-a intamplat chestia asta?!

1 răspuns:
| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Pleci cu masina neincalzita si ii cam dai forja cu motorul rece, ceea ce nu i bine deloc! Incalzeste motorul pana la 40 C, si pleci dupa, vezi si ce ulei ai pus, motorul fiind mare se incalzeste mai greu, uleiul urca mai greu in rampa, axa cu came! Pune-i un metabond sau duralube sa mai prelungesti viata la axa si tacheti!