| AlexOrian a întrebat:

Am o nelămurire în legătură cu BMW.
Din câte știu "E" de la E30, E36 etc. reprezintă caroseria.
Explicați-mi și mie diferența dintre BMW M3 și BMW E30 și câte mașini pot avea caroseria E30, E36 etc.

2 răspunsuri:
| Celcareajuta a răspuns:

E30, E36, E60, E90 - reprezinta linia respectiva de masini (atat dpdv al seriei cat si al generatiei, sunt niste coduri dupa care se cunosc pe piata - cum e la peugeot 107, 207, 307, 407, 507)

BMW-urile cu "M" reprezinta o echipare sport (motorizare mare, suspensii etc), iar cifra urmatoare exprima linia: M3, M5, M6 etc

Un E90 cu echipare sport M -> M3
un E60 cu echipare sport M -> M5

| SKHOT a răspuns:

Daca luam un M3 e30 si un e30 318i prima diferenta majora ar fi motorul...franele..puntile...cutia de viteze...abreiaj..esapament..iar apoi detalii de stil...prezenta masinii mai prin alte bari...praguri...scaune din piele fata de textil