| cypus05 a întrebat:

am si eu o intrebare: am un Audi 200 Quattro, an 1991, 2200 cm3 benzina 220hp, model american, a fost adus din Arkansas, America de catre un unchi de-al meu acum vreo 2 ani, este pe numele unchiului meu si rulat foarte putin in tara aproximativ 200km cu nu stiu ce acte de la vama pe numerele de America, deci de ceva timp sta si mi-e mila de ea, pentru ca este impecabila si este full option, are doar 90 000mile si as dori sa o inmatriculez pe Bulgaria, stau doar la 40km de vama (Varna).
De unde ar trebui sa incep, sau ce acte mi-ar trebui, sau chiar daca imi puteti da niste numere de contact. Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Contacteaza pe cineva care face inmatriculari in Bulgaria, sa te ajute la demersuri.
In Romania probabil te-ar pune sa scoti fiscal pe numele unchiului, adica sa platesti impozit retroactiv pe cei 2 ani, apoi sa faci contract intre tine si unchiul tau, sa o treci la primarie la impozit, si sa faci restul demersurilor (omologare RAR, plata timbru de mediu, inmatriculare definitiva).
In Bulgaria ai nevoie de o persoana/firma/fundatie inregistrata acolo, pe numele careia sa se faca inmatricularea, iar tu vei circula cu o imputernicire pe teritoriul tarii. Faci asigurarea pe net, cu ajutorul firmelor de inmatriculari sau deplasandu-te personal acolo, iar ITP-urile le poti face la RAR, in Romania (sau te indruma aia de la firma de inmatriculari spre o statie ITP convenabila, aproape de tine, in Bulgaria). Mai ai de platit vigneta romaneasca, pe care o faci aici, la posta, statii peco, pay point si altele.
P.S.: S-ar putea sa nu ai de platit timbrul de mediu, daca s-a platit taxa vamala pentru masina; studiaza legislatia, exista exceptii la plata timbrului de mediu.
Impozitul pe Romania ar fi sub 1000lei/an, eu zic ca renteaza mai mult decat riscurile si implicit costurile prelungirii unei inmatriculari in Bulgaria.
Peste cativa ani vei putea atesta masina ca vehicul istoric (daca are potential), pentru a fi scutita de impozit si rovinieta.

3 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Taxa la noi ar fi cam 1000 Euro.
Eu zic ca merita. Este o masina interesanta.

| cypus05 explică (pentru TrăieşteClipa):

Hmm, stiu ca asa ar cam fi, dar nu stiu cum o fi cu actele, o mai trebuii ceva de prin America?

| EneCristian a răspuns:

Http://www.servicii-inmatriculare.ro/acte-necesare-inmatriculare-auto/ aici ai toate informatile apropo vezi ca nu prea se gasesc piese de schimb( masinile americane au anumite piese ce nu se gasesc si in europa)Bafta!