| radoy22x3 a întrebat:

Am un scuter in 2t cu set de 80cc.schimbat la el :
carburator
bobina incandescenta
bujie ngk si am acceasi problema ca si inainte porneste sta pornit aprox. 1min. si daca vrei sa pleci cu el nu trage. daca nu te urci pe el trage si dupa iar moare.ce poate fi? segmentii au compresie
FUNDA AJUTOR!

8 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Boate bobina de inductie, ca oricum bujii incandescenta au doar motoarele diesel...

| OldSoul a răspuns:

Sa ghicesc... filtrul de aer nu l-ai verificat a?
Ai face bine sa il verifici cel mai probabil vei avea surprize pe acolo.

| justjohn a răspuns:

In primul rand verifica compresia! daca ai compresie si zici tu ca carburatoru si bobina si bujia atunci ai niste furtunase care merg de la rezervor la carburator si pe unu dintre ei trebuie sa fie si filtru de benzina curata/ schimba iar apoi verifica si ventilu care regleaza debitul de benzina! spor

| radoy22x3 explică (pentru justjohn):

Pai filtrul de benzina l-am anulat am pus furtun e in regula?

| justjohn a răspuns:

nu e ok fara filtru deoarece orificiile de la plutitor sunt finute si se infunda repede, e clar ca carburatoru ti s`a infundat! cumpara un spray de curatat carburatoare, dupa ce cureti piesele, asamblezi la loc carburatorul si trebuie sa mearga, fara filtru sa nu mai incerci ca exista impuritati in rezervor si deranjeaza buna functionare tongue

| radoy22x3 explică:

Gata l-am facut laughing i-am pus filtrul de la benzina si cu filtru de aer. dupa am reglat putin aerul. :* :* mersi tuturor!

| ElsW3eR a răspuns:

Esti sigur ca segmentii au compresie? Eu zic sa verifici segmentii si pistonul happy Vezi sa fie cureaua bine intinsa.

| cosminscuter a răspuns:

Salut tpu.ma poate ajuta careva cu problema mea? am un keeway matrix50 2007.problema e ca nu-mi mai da scanteie! ma gandeam sa comand un nou CDI si bobina de inductie! astea presimt ca sunt cauzele! Problema e ca la cdi nu mai am mufe, am fire problema e ca nu stiu cum vin legate la cdi!