| AurelB a întrebat:

am un scuter peugeot speedfight 2 si mi-am schimbat pistonul si segmentii, este necesar un rodaj?

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Desigur, primele 10 ore mergi doar cu 50% din acceleratie, nu treci de 45 km/h, nu iei pasager pentru primele trei plinuri sau 300 de km. In prima 100 de km nu depasesti granita celor 50 de km/h.In a doua 100 de km incepi cu acceleratii de pana la 60-70 pentru cateva sute de metri, apoi iar revii la turatii mai joase ale motorului.In a trei-a faza incepi cu acceleratii mai lungi pana in 70 km/h si la fel pe distante mai scurte. Poti sa-i pui si doua dopuri de ulei peste primul plin de benzina(cca 40 mililitri ), pentru un rodaj mai eficace si ajuta foarte mult motorul si piesele in frecare. Drum bun si uscat!

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Sigur,macar 100 km cu 30km /ora, fara a doua persoana pe el si pui 100 ml ulei la un plin benzina.

| Răducu2000 a răspuns:

Schimba uleiul si tr sa ii faci rodajul

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Răducu2000):

Motoarele in 2t nu au ulei in carter!