| SteFFz99 a întrebat:

Am voie cu ATV-ul pe strazile din Bucuresti? Un ATV de 125cc, am citit ca nu trebuie permis.

FUNDA

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si bulevardele sunt tot strazi. M-am referit la strazi la modul general, poti merge pe orice fel de strada, indiferent de categorie.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai voie pe strazi dar iti trebuie permis de categoria B1, in prezent este obligatoriu permisul, de categorie corespunzatoare, pentru orice vehicul cu motor. Prevederea aceasta se aplica inca din 19.01. 2013.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru SteFFz99):

Da, il poti conduce, cu permis de conducere de categoria B1, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

| Ioandelasal a răspuns (pentru SteFFz99):

Si bulevardele sunt tot strazi. M-am referit la strazi la modul general, poti merge pe orice fel de strada, indiferent de categorie.

| ansei a răspuns:

Nu ai voie