| rockvandam a întrebat:

Salut TPU,as vrea sa imi cumpar o masina si nu stiu care masini sunt mai fiabile si mai bune,care sa nu se strice prea redepe,piesele sa fie ieftin in cazul in care ceva se defecteaza, consum mai redus.Am avut un ford focus 2 din 2005 dar am investit prea mult in el si vreau sa.l vand pentru ca mai mereu se defecta.Am auzit ca Hyundai Accent sunt masini super bune si fiabile la fel ca si hond. Spuneti.mi va rog care marca ar fi o alegere inteleapa.

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Depinde de la model la model. Ia o electrica, cel mai sanatos la buzunar. happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Piese ieftine si fiabilitate, ofera Opel.
Insa la majoritatea producatorilor de masini, trebuie sa cauti configuratia potrivita motor - caroserie.
Exista motorizari proaste sau insuficiente, precum si motorizari bune, dar caroserii care nu tin pasul.
Nu ai spus bugetul sau intrebuintarea masinii, asa ca iti recomand 'pe ghicite' ceva 1.9 CDTI, Astra H-J daca vrei ceva mai 'parcabil', Vectra C daca vrei limuzina. Opel Insignia am inteles ca e foarte reusita ca masina, insa motorul 2.0 CDTI are cateva probleme.
Daca vrei o masina pe benzina, te poti orienta spre Renault, dar piesele sunt scumpe (si durabile).

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Depinde ce buget ai, optiuni sunt destule.

| TrăieşteClipa a răspuns:

La masini este ca in dragoste.Ori ai noroc ori nu.
Daca trebuie sa bagi bani, nu ai scapare.
Eu zic sa nu dai Fordul.Acum cand stii cam ce i-ai schimbat cumperi ceva si trebuie sa o iei de la capat.

| ReZiSTorr a răspuns:

Passat b5 din 2003

| KNST a răspuns:

Cele mai fiabile masini sunt cele construite inainte de 2005, indiferent ca sunt benzinare sau diesel. Restul, sunt frumoase, dar sunt doar CONSUMABILE!

| rockvandam explică:

Am buget de 5000euro.Si as vrea sa vand fordul pentru ca motorul e aproape gata, scuipa ulei peste tot si am inlocuit deja de 3 ori furtunul de la intercooler nu stiu care e cauza.Si probleme nu se opresc aici.

| Alin25 a răspuns:

Dupa parerea mea cele mai fiabile masini si cele mai bune sunt Honda, Toyota si Hyundai.Ti-as recomanda Honda CR-V sau CR-Z, si Toyota Auris, Yaris sau RAV4