| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa imi iau o motocicleta sau un scuter cu un motor de 50 cm, doare ce nu am permis...As vrea sa stiu ce sa aleg si sa vad ceva modele.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania, pentru a conduce legal orice autovehicul pe drumurile publice, ai nevoie de permis de categorie corespunzatoare, in cazul expus se poate sa fie de categorie AM.
Modele gasesti destule pe internet cautand cu moped sau scuter de pana la 50 cmc (in cm se masoara lungimea).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam ai nevoie de permis, nu poti conduce niciun vehicul cu motor fara permis incepand cu ianuarie 2013

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Deoarece nu ai permis fa bine si scoate daca vrei sa calaresti motoare.

| DryIce a răspuns:

Scuter merita in 2 timpi 49cc numai daca vrei sa stai pe legal. Daca iti place ilegal poti lua in 4 timpi de 125cc si sa zici ca e 49 si fugi de politie tot timpul.

49cc 2 timpi = cca 80cc 4 timpi (la putere - acum ca si la 4 timpi a aparut cdi racing merg si alea 10k ture fata de 2 timpi cu 14k ture).

eu recomand gillera runer sau peugeot speed fight sau aerox. astea sunt pe 2 timpi si sunt bune.

tip moto este aprilia rs 49cc care fuge pe la 100km/h pentru ca e de viteza. Scuterele fiind mai inalte nu prind viteza mare, cca 80km/h.

Le poti la toate mari motorul la malosi 70cc kit cum fac toti, si prinzi si 120km/h. Da fugi putin de politie.

La scutere merge cu atenstat AM. Dureaza cca 3 saptamani.

Vezi de unde cumperi scuterele, majoritatea au acte false si te prinde la RAR cand inmatriculezi. E riscant. Mare grija ce iei, uita-te atent la acte. Nu crede tot ce zice vanzatorul, ia actele mergi la rar inainte, sa fi sigur, dupa aia platesti scuterul.

| CinVasileeee a răspuns:

Pentru mai mici trebuie atestat. pentru mai mari permis! funda?

| suntserios a răspuns (pentru CinVasileeee):

Dupa ce dai un raspuns de tot rahatul cu atestatul tau mai vrei si funda?