| kta665 a întrebat:

Salut tpu...aseara din pacate o proasta nu a fost atenta si a intrat in curul meu (passat b6)..sa cer sa imi dea bani ca altfel fac reclamatie si sigur ramane fara permis sau sa astept dupa asigurare? cat dureaza cu asigurarea?(Euroins)

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi fost bine sa faceti o constatare amiabila. Nu este obligata sa-ti dea bani, doar o copie de pe polita RCA si te despagubeste firma de asigurari.
Ca o sa-i fie suspendat dreptul de a conduce, pe o anumita perioada, depinde de contraventia ce se va retine, in orice caz n-o sa-i fie anulat, daca au fost numai pagube materiale, fapta nu constituie infractiune.
Cat dureaza sa primesti despagubirea depinde si de firma de asigurare, asa ca intereseaza-te la Euroins.

mira
| mira a răspuns:

Cum te-ai inteles cu ea? Ai fost la politie? Ati recurs la o intelegere amiabila?

| kta665 explică (pentru mira):

Da..doar am facut fisa pentru amiabila..de inregistrat inca nu am reusit ca nu este zi lucratoare sambata ..inca am posibilitatea sa iau 500 lei de la ea si sa se termine balciul si sa fac masina..chiar nu stiu ce sa fac

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce dracu sa ceri bani? si aia crezi ca e fraiera sa iti dea bani? Eu m as duce direct la politie daca as da peste unul ca tine cu riscul de a lua amenda.

Faceti amiabila, de aia exista asigurari.

Si nu ii poate lua permisul pentru acest incident.

| T0T a răspuns:

Poate ai frânat brusc.

| Clorox a răspuns:

Poate sa dea vina pe tine ca ai franat brusc, te-ai gandit la asta?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu a mentinut distanta de siguranta.
Nu se ramane fara permis din asa ceva.
Asigurarea ei plateste reparatia sau iti plateste daca o faci in regie proprie.

| catablondu a răspuns:

Firma de asigurari va plati, trebuia facuta constatarea imediat.

| kta665 explică (pentru catablondu):

Si cam cat dureaza in medie toata treaba asta pana efectiv am masina reparata?

| WhOo a răspuns:

Daca nu declari in 24H accidentul vei ramane si tu fara permiswinking