| anonim_4396 a întrebat:

cine poate sa imi spuna care este diferenta dintre o banda si un rand, de circulatie in trafiec bineinteles. Multumesc!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am auzit niciodata de notiunea de rand in ceea ce priveste legisatia rutiera

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cred ca e nici o diferenta.
In legislatie se cheama 'banda', unii le mai zic si 'rand'. Inseamna acelasi lucru.
Ca si atunci cand sunt lucrari, si in loc de "circulatie pe o banda" se mai spune "pe un fir".
Exista doar sens si banda. Sensuri sunt doua (directia ta + contrasensul), benzile pot fi mai multe pe acelasi sens. Rand... Poate fi si de masini parcate, dar tot banda inseamna.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

N-am auzit pana acum notiunea de ''rand''. Unde ai auzit-o?

| mitza1234 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Instructorul meu mi-a spus asta, e ceva logic eu am auzit toata lumea a auzit, numai ca nu stiu sa ii explic, am zis cu ale mele cuvinte si nu este in totalitate coresct, de aceea am ridicat intrebarea asta aici ca poate este vreunul "stralucit" si stie, sau cine stie, poate vreun instructor ceva sa imi spuna, sigur ar stitongue

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru mitza1234):

Sa stii ca nici pe net nu gasesc nimic despre notiunea de ''rand''.
Am si eu o rugaminte la tine, data viitoare cand mai ai ore de legislatie, intreaba si tu instructoru sa te lamureasca si apoi daca iti amintesti vino si scrie aici ce ti-a spus ala, sa nu murim nici noi prosti. Sper sa fie o notiune din cartea de legislatie si nu una inventata de el pentru ca in al II-lea caz normal ca nimeni n-a auzit pana acum de ea.

| mitza1234 a răspuns:

Un instructor pe aici care poate sa raspunda la aceasta intrebare exista, si pentru cultura voastra scrie de rand si banda in carte dar nu zice diferenta dintre ele

| suntserios a răspuns (pentru mitza1234):

Singura referinta la rand este cea catre motociclisti si biciclisti care sunt obligati sa mearga pe un singur rand (adica sa nu mearga in paralel intre ei). Daca tu ai citit altceva in carte impartaseste si cu noi sa nu murim prosti

| mitza1234 a răspuns (pentru suntserios):

M-a intrebat mai la inceput si i-am zis ceva de genul banda este cea de selectie pe care o selectezi pentru o anumita directie gen stanga, dreapta, inainte, si la rand nu mai siu ce i-am zis, pe urma mi-a explicat el, dar nu am retinut pentru ca eram la primele ore si eram foarte concentrat pe ce faceam, imi aduc aminte doar ca i-am zis asta si i-am mai zis ca nu am gasit in carte, iar el mi-a dat un rasp de genu;: 'cum nu scrie in carte, uite sa iti arat', mi-a aratat si mi-a explicat, este adevarat ca in carte nu scrie diferneta dintre banda si rand dar in carte scrie despre ele, ma rog poate nu in toate cartile dar in a mea scrie. Daca va intereseaza carte se numeste noul cod rutier 2014 pe intelesul tuturos scrisa de Marius Stanculescu, instructorul acesta e care il am eu poate inventa de multe ori si situati posibile si imposibile este bun ca instructor, am mai auzit asta de mult dar nu stiam pana acum cand am inceput sa fac ore cu el, tot il lauda altii ca este cel mai bun de pe prahova chiar si cei care au facut la cate 2-3-4 instructori ca tot picau, si sa stit ca, chiar este cel mai bun pe prahova, de aceea zic ca el poate inventa de multe ori situatii posibile si imposibile. De aceea rog, daca este vreun instructor pe aici sa imi raspunda ca numai un instructor poate intelege intrebarea

| suntserios a răspuns (pentru mitza1234):

Pai zi ce scrie in cartea aia a ta