| Gigoiu123 a întrebat:

De curand tatal meu a cumparat o skoda octavia din 2000 si as dori sa stiu cam cat ar costa o revopsire totala a masinii?
Mentionez ca masina are culoarea argintie.

Dau funda! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Okkultist a răspuns:

Buna ziua,

Skoda Octavia */ 2000 este o masina buna, mai ales daca esti o persoana activa, o alegere avantajuasa.

O vposire depinde foarte mult de regiune, oras, societate.
In general am observat ca preturile variaza.
Un prieten si-a vopsit masina cu 1200 de lei; tatal meu cu 3500.
Preturile sunt variate; insa daca nu este pretentios si doreste doar un plus de culoare recomand o orientare in jurul sumei de 800-1500 lei.

Succes happy (Y)

Sper ca te-am ajutat, asta in urma informatilor prezentate de tine!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1000 euro o vopsire profi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De la 2000 de lei la un vopsitor particular, cu vopsitorie ventilata sau chiar cabina, iar in service mai mare, cu garantie si vopsea dupa reteta culorii exact ca din fabrica, de la 1000euro in sus.
Personal recomand varianta ieftina, cu conditia sa mergi acum, vara, si sa alegi un vopsitor care stie ce face, mai ales, sa stie sa dea lacul cum trebuie.

| StefanCosmin a răspuns:

Vrei sa i schimbi culoarea sau sa i redai nuanta de nou?

| Moƒo a răspuns:

Bro.
As fi vrut sa stiu cat e un pret la ceea ce doresti dar, SFAT, Nu te du la un nene ca acesta : https://www.youtube.com/watch?v=DDMe6wlEyIk.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Moƒo):

Nenele ala, cu metodele lui "casnice", e meserias destul de bun.
A avut bunavointa de a-mi explica multe, pe internet, cand eram la inceput de drum. Am lucrat intre timp la service, vopsit 'la cuptor', bla bla bla, si crede-ma, astia care lucreaza acasa fac treaba mai cu cap decat se face in service, unde meseriasul tace si executa, dupa cum spun sefii cu 8 clase, sau facultate de inginerie mecanica - sectiunea masini industriale, specializare in cutii de lapte.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Moƒo):

Nenea ala se descurca cu ce are si are raport calitate pret maxim.
Exista service-uri de milioane de euro gen Sildani Auto cu 40 de angajati care fac lucrari de vopsitorie de toata jena pe mii de euro.
Si nu vorbesc din auzite.

| Moƒo a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pentru mine un om ce a invatat si a studiat in acest domeniu, conteaza foarte mult fata de unul ce sufla in acel aparat sau ce-o fi.
El vopsesti sufland aer in acea chestie dar vaporii sunt imprastiati peste tot si sa nu mai zic de micile particole de vopsea ce sa vad cu ochiul liber, logic, dupa uscare.
Nu e treaba mea caci o firma lucreaza cum lucreaza si manopera sau ending-ul la vopsit e de prost gust. Nu a facut o treaba buna? Fa-le o ''reclama buna'' ca toti din oras sau Romania sa stie ce firma e. Feedback-ul consumatorului e important in ziua de azi si vestile circula foarte repede.

| Moƒo a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Bro.
Cum am mai raspuns si celuilalt. Ti-a facut o vopsire de prost gust, un feedback pe un site, pe o retea de socializare si nu mai au clientela. Fara clienti, nu exista vanzare iar in ziua de azi, consumatorul te face public ca esti fie bun sau rau /prost prin orice motive.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Moƒo):

Celalalt este chiar vopsitor profesionist auto.
Si eu vopsesc din cand in cand de la lemn la metal cu pompa airless sau mix air, pistoale de toate felurile, si imi dau seama cat de cat ca nenea acela este un geniu.La inceput imi pregateam singur nuantele dar acum am renuntat deoarece s-au inmultit magazinele de specialitate si iti fac chiar si 100g pe comanda.
La noi nu exista scoli de specialitate ca in alte tari.Se invata pe masina si pe banii clientului.
La Sildani mi-am dat seama imediat ca mi-au gresit nuanta ca am ochiul format si mi-au revopsit toata masina.
Dar au muncit de doua ori si am consumat cu totii nervi din belsug.