| Jason321 a întrebat:

Mi-am cumparat la o duba, un sprinter 2 difuzoare 10 cm 15 w, 4 ohmi micute, si am un castofon Sony xr-ca320x,4x45w dar la volum mai tare se aud paraind putin pe radio, am incercat si cu adaptor de bricheta cu stick si tot asa cand dau app de maxim se aude un paraind in ele, boxele sunt noi, legaturile le-am facut bine...de la ce poate fii stau si ma intreb? Astept raspuns.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Casetofonul se leaga direct la firele de alimentare (din spatele brichetei eventual) si nicidecum la mufa de bricheta cu stecher etc.
2.se poate monta chiar pe acele fire un filtru antiparaziti care elimina bazaitul de la periile alternatorului.
3. Difuzorul trebuie sa fie mai mare sau egal cu puterea de iesire pe canal.
Tu ai 45W la iesire si difuzoare de 15W.
4.Impedanta difuzoarelor trebuie sa fie egala sau mai mare cu cea a amplificatorului.
Dar in general toate casetofoanele auto au impedanta de iesire pe 4 ohmi.
Cele doua iesiri nefolosite ale casetofonului nu este bine sa ramana libere deoarece se pot arde finalii din lipsa sarcinii.
Se pot pune resistente de 20-30ohm la 5-10W sau alte difuzoare.
Nu este o regula si depinde de tipul de circuit.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vreun fir nu e legat bine sau boxele au ceva, daca sant vechi atunci trebuie schimbate

| Jason321 explică (pentru mgtow):

Boxele sunt noi. Si la fire nu cred ca am legat ceva gresit, ma gandesc poate castofonul scoate pe 8 ohmi si boxele sunt de 4 poate de aceea?