| xBlaise a întrebat:

Salut TPU. Momentan detin un peugeot 307sw 1. 6hdi 109cp din 2005 (180000km) cumparat acum 2ani si pot sa spun ca am fost multumit de el pana am urcat intr-un vw touran1. 9tdi 100cp si am ramas surprins. Suspensie mult mai buna, mai spatioasa / inalta, motorului se auzea mult mai frumos (nu mai era ca la peugeot ca de tractor).
Mentionez ca in peugeot am bagat peste 1250E (in cauciucuri de iarana, dvd player, pompa de apa, curea de distributie cu acei rulmenti si sa o inscriu) si nu stiu daca pot sa o dau cu mai mult de 3750-4000E pentru a lua un golf 5 1.9 tdi din 2005 146 000km.
Merita sau nu sa schimb acest peugeot cu un g5?
P.S.1: Daca mai stiti voi alte modele de masini "bune" sa nu fie frantuzeasca lasati-mi in comentarii parerile voastre!
P.S.2: Am buget de aproximativ 4500-5500E daca vand acel 307

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Te referi la parcari? te uiti la specificatii tehnice, majoritatea site-urilor ce dau specificatii in detaliu sunt in engleza deci te uiti dupa turning circle, v40-ul meu il are de 10 metri si vireaza foarte bine! o intorc pe drum cu 2 benzi dintr-o singura manevra in functie de cat de late sunt benzile ce-i drept laughing am vazut si drumuri cu benzi inguste etc. normal ar trebui sa intoarca bine si golful! Practic mai bine decat v40-ul meu daca e hatchback!

13 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

In orice caz, vw depaseste peugeot la foarte multe lucruri! La design mai nou prefer peugeot, exteriorul este frumos facut, un design mai exotic pe cand vw si celelalte nemtesti asa mai suparat, mai rece etc... dar vorbind de functionalitate, rezistenta, performanta si multe altele vw depaseste peugeot!
Iti recomand sa te uiti si la volvo v50 daca-ti placewinking 1.6D 110 cai cu un consum mediu de cam 4-5% sau un 2.0D cu 140 sau 150 cai nu mai stiu exact si un consum de cam 6%winking Volvo>VW>Peugeot acum depinde de gusturi, v50-ul bate golf 5-ul la multe multe lucruri! Fiabilitatea, rezistenta, designul, calitatea, siguranta etc... acum depinde ce-ti place, vad ca 80% din cei de pe TPU nu prea apreciaza volvo. Daca te intereseaza volvo contacteaza-ma si-ti dau cate informatii vrei despre marca si ce stie sa faca!

| xBlaise explică (pentru RB26DETT):

Nu imi place break. Nu am nimic cu volvo, e o firma respectabila, imi plac anumite modele, dar urca mult pretul la ele... Si mi se pare mic acel motor de 1.6 pe o caroserie asa mare si grea. Cred ca pana la urma o sa aleg g5, acum depinde si cat mai vreau sa bag in ea.

| RB26DETT a răspuns (pentru xBlaise):

S40 ar mai fi o optiunewinking Si crede-ma, in volvo nu ajungi sa bagi multi bani! Masini foarte fiabile si foarte rezistente! Bagi bani doar daca vrei sa modifici ceva sau fostul sofer a fost prea 'priceput' cum s-a intamplat la mine ca a mers fara ulei in cutia cu viteze, mergea bine, nu avea probleme doar ca scotea un sunet enervant dupa 120 km/h, in afara de consumabile nu vei schimba la masina aia mult mult timp in functie de cum a fost intretinutawinking de exemplu v40-ul meu il conduc de zici ca nu-i masina mea si la peste 400 000 km fuge de rupe, e pe gpl din 98'! la -30 de grade porneste la sfert, ma doare la basca oh go on schimb doar consumabilele! Merg destul de tare fata de restul pe drumurile accidentate adica ma mentin la viteza legala tongue pe cand unii incetinesc cu 20-30 km/h si tot ei ajung in service, stiu pe unu cu astra g care-si lauda masina ca de un an nu a schimbat decat consumabilele si merge cu 20-30 km/h prin gropile si hartoapele prin care eu merg cu 50-60 km/h si masina mea nu are nimic... si tot el a ajuns cu masina in service.
Acum depinde de fiecarewinking daca tie iti place vw iti poti lua golful, de la peugeot la vw este un upgrade mare! Se simte diferenta!

| xBlaise explică (pentru RB26DETT):

Mai am o singura intrebare... am observat ca la vw directia este mult mai buna, ia curbele mult mai bine. La peugeot cand incerc sa intru intre 2 masini trebuie sa fac 2 manevre fiindca nu are directia precisa si unghiul de virare este mai mic fata ca la vw. Nu am testat asta la vw si nu stiu daca va face la fel... Imi poti da un raspuns daca unghiul de virare este diferit sau acelasi?

| RB26DETT a răspuns (pentru xBlaise):

Te referi la parcari? te uiti la specificatii tehnice, majoritatea site-urilor ce dau specificatii in detaliu sunt in engleza deci te uiti dupa turning circle, v40-ul meu il are de 10 metri si vireaza foarte bine! o intorc pe drum cu 2 benzi dintr-o singura manevra in functie de cat de late sunt benzile ce-i drept laughing am vazut si drumuri cu benzi inguste etc. normal ar trebui sa intoarca bine si golful! Practic mai bine decat v40-ul meu daca e hatchback!

| Florian20405 a răspuns:

Salut.Da cei de la Volkswagen au facut si inca mai fac motoare si masini foarte bune, fiabile, comfortabile, spatioase si puternice.
Cel mai bun motor al aniilor 2005-2008 a fost 1. 9TDI, adica nu s-au semnala probleme la ele, gen cum e 2.0 TDI euro4 cu turbina sau injectoare, dar bineinteles de la 2009 in sus VW a remediat problema cu injectoarele si turbina de la 2.0 TDI, in ziua de azi numai exista problema.
Merita sa schimbi acel peugeot pe un golf5 bineinteles, nu se compara cam la toate capitolele.
In 4500-5500E iti mai recomand Skoda Octavia, Seat Leon/Toledo (1M2) adica anii 2000-2005 pentru Seat.Au acelasi motor cu Volksagen, interior adica Skoda si Seat.
Deci ai de ales! Am avut si Golf4 diesel(foarte multumit de el din toate punctele de vedere) si Skoda Fabia la fel de multumit, acum detin un Seat Toledo si sunt foarte multumit de el.Dar cand cumperi o masina ai grija, testeaz-o! Nu conteaza ce marca e, o testezi.
http://www.autovit.ro/skoda-octavia-C35636424.html Recomand!
Bafta!

| xBlaise explică (pentru Florian20405):

Nu prea sunt eu fan skoda si seat... Nu ma uit neaparat dupa an, poate sa fie si din 2004- si cu km mai putini, ma uit sa fie hatchback fiindca nu imi place berlina(anumite modele). Poate sa aiba peste 150cp nu ma tenteaza sa merg cu viteza sau sa fac liniute cu prietenii, o masina de familie, excursii, poate de vreo 2-4ori pe an Romania-Italia, Italia-Romania. Unchimiu are un seat leon 1.6 tdi (modelul nou) si nu e multumit de tabla, e extrem de proasta. Acele manere la usile din spate ascunse mi se pare total aiurea... Am pe lista aceste masini :
http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C35605615.html
http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C35733840.html
http://www.autovit.ro/ford-mondeo-C35802072.html
http://www.autovit.ro/hyundai-i30-C35420144.html

| Florian20405 a răspuns (pentru xBlaise):

Tabla,tabla e aceeasi ca la Vw laughing adica eu am toledo si acelasi cu golf4, bora, octavia, au aceeasi tabla, a mea e din 2000 nu am pic de rugina,si de groasa,tabla e groasa.
Cat de leonul pe care il are unchiul tau, depinde ce an e si unde a fost fabricat, unele au fost fabricate in Mexic sau nu stiu exact unde daca nu ma insel, asa ca nu te astepta la o tabla buna laughing.
Ma rog, am si ceva cunostinte care au leon 1p, si sunt foarte multumiti de el.Si da,uitasem, mondeo iese din start din cursa, parerea mea. Golfurile alea, tu chiar crezi ca au km reali? laughing) Hai sa fim seriosi, eu aveam la Golf4 1.9TDI 101 cp din 2003 aproape 267.000 km laughing am prieteni cu Golf6 nu cu 5, care au 200.000 din 2009 laughing happy
Eu ti-am dat un sfat care masini sunt bune, acum fiecare cu gusturile lui.Marca buna mai este si Volvo.
Bafta!

| xBlaise explică (pentru Florian20405):

Iti garantez eu ca golful cu 146000km sunt reali, fiindca am fost cu el la reprezentanta la vw si i-a facut testul si sunt 100% reali. Tata are un touran din 2004 l-a luat din Italia in 2011 cu 76000km si acum are 126000(nu e greu sa gasesti masini sub 2005 cu km putini). Prietenii tai cu golf6 din 2009 si-au luat teapa, se uita numai la anul fabricarii nu si la km, aia e o masina omorata (banuiesc ca are carlig pe ea)
Si nu as da mai mult de 10000E pe un volvo, mai pun inca 5000E si iau un a5... Dar dupa cum spuneam, nu vreau sa dau atat pe o masina si peste 2-3 ani sa ma plang de ea ca nu mai merge nu stiu ce si ca apar altele mult mai bune

| Florian20405 a răspuns (pentru xBlaise):

Stiu ca se pot verifica VAG-urile.Asta am facut si eu cand am cumparat masini din grupul VAG.E chestia ca masiniile din Germania, rulate in Germania au un kilometraj foarte bun. Daca tu zici ca un TDI la 200.000 km sunt caput, maine ma duc si-mi iau logan. laughing Daca nu dai km pe mobile.de spre exemplu la un passat din 2010 le gasesti peste 250.000 km reali, gasesti si cu km putini dar mai scumpe bineinteles.Un volvo nu e 10. 000E, depinde de model etc.

| ȘefuLaValută a răspuns:

1.9 TDI din 2005 cu 146.000 km.Nici nu are km dati inapoi.

| xBlaise explică (pentru ȘefuLaValută):

Sper ca erai sarcastic cand ai spus "nici nu are km dati inapoi". Il cunosc pe cel care vinde masina si stiu cati bani a bagat in ea, ce a schimbat etc...

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru xBlaise):

Eram sarcastic.Tot ma indoiesc de km aia fiind diesel

| xBlaise explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, o sa aleg g5!