| Cristi_Cryss_1997 a întrebat:

voiam sa imi raspundeti la o intrebare, cum pleci de pe loc cu o masina diesel si cum pleci de pe loc cu o masina pe benzina? big grin :* dau funta :3

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Toate masinile pleaca la fel nu dati discutia in versus diesel-benzina. Degeaba ai cuplu, cp fac legea cat si combustibilul.
Cu o benzinara simpla (fara turbo) la 150 de cp bateam diseluri de peste 200 cp si aveau cuplu dublu, deci cuplul iti da senzatia de putere, caii chiar iti dau puterea.
Evident ca intram in discutii de genul batman vs. van damme care nu imi plac.
Ideea caci de aici s-a plecat este ca foarte mult la o masina conteaza aerodinamica, etajarea cutiei de viteze, puterea la roti (volanta), sistemul de evacuare, injectia, admisia, setarile ecu, foarte multe elemente.
Faza cu ambreiajul ca il calci si la benzina intervii mai rapid pe acceleratie si dincolo nu e chestie de incepatori, soferii cu experienta conduc orice tip de masina la fel de usor, nu e stai ca asta e asa si asta altfel.
Daca ai 60 de cp nu te astepta sa pleci mai usor decat unul cu 300 nici daca ai motor cu reactie sub capota.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate vrei sa pleci de pe loc, nu dupa loc.

si se pleaca la fel, ridicand ambreiajul si accelerand, doar ca dieselul pleaca mai usor chiar si faca accelerare

| RB26DETT a răspuns (pentru suntserios):

Si benzinarul meu pleaca fara accelerare, l-am dus pana in a 5-a la relanti... 2.0i 136 cp, 190nm, tin sa precizez ca mergeam pe gpl cand am facut asta. acum depinde de motor, de greutatea masinii, etc.
De plecat e simplu, faci foarfeca adica ridici ambreiajul si apesi acceleratia, acum depinde, daca vrei sa faci o plecare mai frumoasa si ai ceva sub capota apesi acceleratia mai tare si dai drumul la ambreiaj dintr-odata sa nu patinezi ambreiajul, pacat de el totusi, de exemplu, asta facea 'burnout' cu discul de ambreiaj :)))) https://www.youtube.com/watch?v=jCDGfk-Eov0
Daca vrei sa pleci frumos preferabil este sa apesi putin si pe acceleratie la plecarea de pe loc, indiferent ca-i benzinar sau diesel.
Cu un diesel pleci muult mai usor datorita cuplului mare la turatie mica!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cand ai ceva experienta, si ajungi sa te numesti "sofer", pleci la fel cu toate.
Doar ca dieselurile (majoritatea, dar sunt si exceptii) nu se opresc daca ridici ambreajul fara sa accelerezi, ba chiar pleaca cu putere, avand cuplu foarte mare la turatie joasa, si fiind ajutate in unele cazuri si de computer (valabil si la unele benzinare). La Astra 1.9 CDTI de exemplu, pe langa ca e un diesel mare si puternic, daca il lasi in relanti si da de greu, se accelereaza singur pana pe la 1500rpm, sau chiar mai sus. Cand eram copii prosti si chinuiam acea masina, stiu ca ridicam brusc ambreajul (moment in care alte masini s-ar fi oprit), si pleca patinand usor.

| EmanuelEmy7 a răspuns:

Cu diesel, pleci mai greu de pe loc, decat cu benzina!winking

| MariusF23 a răspuns (pentru EmanuelEmy7):

Adica invers, vrei sa zici

| EmanuelEmy7 a răspuns (pentru MariusF23):

Chiar asa e!winking