| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa-mi cumpar o masina si nu stiu ce sa aleg intre logan 1. 5dci (2006-2008) si bmw 320d 150co (2002-2004) si nu stiu ce sa aleg care are fiabilitate mai buna si la ce consum sa ma astept cu toate ca nu prea ma intereseaza consumu

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Consum bun are Loganul.
Fiabilitate probabil BMW-ul.
Insa e diferenta foarte mare intre ele, nu inteleg cum ai ajuns sa le compari. BMW-ul e masina doar pentru sezonul uscat, foarte scumpa la intretinere. Loganul e genul de masina cu care urci si pe munte, schimbi piesele singur acasa si nu cheltui mai nimic in afara de banii de motorina, dar si confortul e "de toti banii".
Mie nu mi-ar trebui nici una din cele doua, din urmatoarele cauze:
-motoarele 1.5 dci sunt sensibile la intretinere, nu putine sunt cele care se distrug din cauza kitului de distributie prost sau a motorinei proaste, si a condusului nepotrivit.
BMW-ul nu stiu ce consum are, dar e foarte scump la intretinut, si nu e o masina practica; e jos, mananca cauciucurile cu setul, si are aderenta extrem de proasta pe asfalt ud sau inghetat.
Daca vrei un diesel bun, cu ceva dotari, cauta Ford Focus 1.8 TDDI sau TDCI; sunt masini foarte reusite, consum mic, performante foarte bune, spatiul interior este foarte generos, iar confortul de zile mari, avand o suspensie perfecta, amortizeaza denivelarile foarte fin, si nu balanseaza niciodata, te poti da pe curbe ca turbatul cu ea (testat laughing ). La intretinere e suportabila, comparabila cu Loganul dci, mult mai ieftina decat BMW.
Alt diesel fiabil si economic ar fi Volkswagen Bora/Golf 4 sau Octavia, cu motor 1.9 TDI, dar nu ajung la nasul Focusului cu tinuta de drum si confortul. Focusul e chiar placut decat Volkswagen Passat, care apropo, nu il recomand, fiind foarte scump la intretinere, desi performantele sunt identice cu Golf 4.

| sandusandu12 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Bugetul meu e de 1700e am gasit pe olx 320d 2002 cu 1650e si mi-a placut si la logan e singura masina dupa 2006 care o gasesti si inscrisa

| sandusandu12 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cat e taxa de mediu la focus?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru sandusandu12):

E 500 si ceva la cele mai vechi de 14 ani, 750e a fost la una din 2002, cu care merg eu. In total treci de 1000e pentru inscris, daca ai taxa 700.
Daca esti incepator, cauta o masina la tine in zona, cu numere RO, la care nu e platita taxa, si faci contract de comodat cu proprietarul. Ai avantaj mare la asigurare.

| sandusandu12 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Http://olx.ro/oferta/bmw-seria-3-320d-facelift-ID4qI9v.html#0506b6daf8 are taxa de mediu platita deci cred ca o sa-mi cumpar bmw apoi dumnezeu cu mila :))

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru sandusandu12):

Pretul e suspect de mic... Mergi si vezi ce e cu ea; daca e buna se da repede, dar cel mai probabil arata ca dracu' in realitate, sau are probleme tehnice mari.