| Ily_Iliutza_1999 a întrebat:

Salut tuturor! Sper ca am nimerit categoria!

Deci! Am un scuter piaggio motor de 49 si vreau sa il inscriu! Cam cat ma costa totalul de plata (RAR, ITP) si ce mi trebuie...si cel mai important conteaza aspectul? Scuterul functioneaza perfect dar nu e vopsit n-are bord...astea le fac dupa ce il inscriu... daca nu conteaza aspectul si il inscriu il fac ca nou dupa dar asa nu are rost sa bag bani in el...Multumesc!

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Salut. Deci! Dacă mergi la RAR vei plăti cam 250-300 RON pentru omologare, etc... Varianta cea mai simplă este să cauţi un atelier care face ITP-uri la maşini şi este autorizat RAR, acolo plăteşti doar 50 RON şi-ţi face verificarea tehnică pe doi ani. Nu-ţi fă probleme pentru aspectul exterior, omologarea de fapt constă în verificarea celor două serii, cea de şasiu şi cea de motor. Acuma nici să fie fără carene, fără stopuri, faruri, etc, că atunci nu iei verificarea...
Apoi mergi la primărie să-l înscrii şi să-ţi faci talon. Acolo îţi trebuie CIV-ul original (italian, german, etc) dacă există, precum şi o copie de pe el. Dacă nu-l ai, atunci contractul de vânzare-cumpărare de la cine l-ai luat. Acolo îţi face talon şi număr de înmatriculare, te costă cam 90 RON, dar tarifele variază de la oraş la oraş şi de la judeţ la judeţ. După ce ai talon îţi mai trebuie asigurare ca să poţi circula şi gata. Asigurarea e 28-30 RON pe 6 luni, 50-60 RON pe tot anul, o sumă nesemnificativă, zic eu... Spun 6 luni, deoarece eu îmi fac asigurarea de obicei din mai până în octombrie, adică primăvara-vara-toamna, iarna nu mai circul cu el, că e frig deja...
Asfalt uscat!