| Nasta_Cãtãlin_1995 a întrebat:

Salutare. As avea o intrebare despre motoarele enduro, cele cu doua iesiri la toba, am auzit ca nu sunt bune. E adevarat? Daca da, de ce?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ar fi bune nu ar fi folosite.Si nici tu nu le-ai fi vazut ca sa ne poti cere parerea aici.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doua iesiri la toba, sau doua tobe?
Doua tobe au in principal cele cu doua pistoane, dar nu e o regula. Poate avea o toba si 4 pistoane, sau 2, sau 1.
Insa cu doua tobe si un piston, nu prea gasesti.
Avantajul la motoarele de motocicleta in 2 pistoane, este cuplul mult mai mare. Nu se mai tureaza asa usor ca una cu motor monocilindric, dar ai parte de putere mult mai mare la deal, si o frana de motor mult mai puternica.
Dezavantajul ar putea fi numarul dublu de piese, cand vine vremea sa schimbi setul motor, in rest doar avantaje ai, daca vrei un enduro capabil sa urce oriunde.

| Nasta_Cãtãlin_1995 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cu doua iesiri si o singura toba. Am vazut la KTM exc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Nasta_Cãtãlin_1995):

Doua tevi pana in toba? Inseamna ca e cu doua pistoane.
Oricum, nu sunt cunoscator in ale motocicletelor, dar tipul evacuarii nu are cum sa deosebeasca motocicletele bune, de cele rele.

| Nasta_Cãtãlin_1995 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ok. Multumesc.