| anonim_4396 a întrebat:

Salutare baieti, de putin timp am cumparat un tester auto delphi. As avea si eu nevoie de o lista de codari, cand incerc sa activez unele functii adica codificari centralina imi cere canalul... mai exact pentru un passat b6 2009-2010.

Răspuns Câştigător
| 13 a răspuns:

In calitate de tehnician auto, intrbarea ta ma ingrozeste. E ca si cum un doctor ar vedea o intrebare gen (Mi-am cumparat un bisturiu, cum operez pe cineva de apendicita). Daca ti-ai luat terster, felicitai si sa te tina. Este extrem de util in a diacnostica probleme, a sterge erori dupa ce o problema este reparata, sau pentru a monitoriza vehicolul. Dar in nici un caz NU ITI RECOMAND sa te apuci de codat cand nu ai fost pregatit pentru asa ceva de catre un specialist. Altfel o sa te trezesti ca ai nenorocit computerul masinii si ca nimic nu mai functioneaza la parametrii normali. Daca vrei sa iti lucrezi singur pe masina fa-o linistit. Dar nu te baga in programare si codare pentru ca risti sa iti transformi masina intr-o epava din cauza unei curiozitati.Nu esti primul si dion pacate nici ultimul care a facut asta.Si tin sa precizez ca o resoftare a computerului central al masinii constra intre 600 si 5000 de euroni(sunt si peste 5000 dar la masinile lacare salivam noi cand ne uitam la filme). Oricum, sper sa auzim decat de bine.

2 răspunsuri:
| ciprian1896 a răspuns:

Domnule in calitate de incepator va multumesc pentru raspuns. Doua mici codari sa spunem ca an reusit sa le fac : de exemplu cand dau flash sa se aprinda si farurile de ceata, iar cand pun cheia in contact indiferent cum se afla intrerupatorul, sa se aprinda faza scurta ca sa evit amenzile. Daca am putea lua legatura in privat. Va multumesc

| Bălășoiu_Costi_1985 a răspuns:

Salut
Ma poți suna sa te întreb ceva?