| Iris1997 a întrebat:

Salutare comunitate! Detin un Fiat Grande Punto din 2007, si as dori sa-mi dati o idee...cum pot face ca masina mea sa dea rateuri?(adica acele pocnete in teava/toba de esapament cand schimb viteza sau cand decelerezi, mai bine spus acele pocnete ce se aud la masinile de raliu).

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai macar idee ce sunt rateurile si ce sunt sunelete alea pe care le vrei tu?

si de ce vrei sa chinui masinuta aia mica si firava? e ca si cum ai incerca sa faci un pisoi de 3 luni sa raga ca un leu turbat.

ma rog, ce cauti tu se numeste

http://en.wikipedia.org/wiki/Blowoff_valve

| Iris1997 explică (pentru suntserios):

Mica, mica, dar ridica laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa inceapa sa dea singura rateuri cat de curand.
Si o sa pierzi si diferite piese pe strada.

| CristianCRS a răspuns:

Se poate face ceea ce vrei tu si este relativ simplu, trebuie sa ai motor pe benzina si sa investesti intr-o evacuare sport.