| vegeta a întrebat:

Salutare doresc sa achizitionez si eu un opel astra g din anul 1998, 1999, 2000 si ma gandesc sa iau motorul de 1.2 pentru ca este taxa de imatriculare mai mica! Acum vreau sa intreb si eu care ar fi avantajele si dezavantajele si ma int si consumul ca uni spun ca consuma putin undeva la 5% iar alti ca nu ca consuma mai mult?

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Consumul ar fi undeva la 5-6/100 km, depinde si de uzura motorului. Dezavantaje ar fi ca unele modele de 1.2 sunt cam mancatoare de ulei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

5% scoti si cu 1.8T, dar extraurban.
Tu unde vrei sa circuli cu ea? Un urban, zic eu, la ore de varf, in oras mare, ar fi de 7-8%.
E un motor mic dar echilibrat, pleaca de pe loc bine, dar bineinteles, sa nu te astepti sa traga in depasiri. Cu 100km/h poti merge constant, mai mult deja e chinuiala.
Nu e un motor prost, dar din cauza cilindreei mici, se uzeaza mai repede, ca orice motor de genul. Sunt destule care consuma ulei, au becul "check engine" aprins permanent, dar gasesti destule si in stare buna, care nu se ating de ulei.
Punctele slabe la motoarele alea sunt intinzatoarele de la lantul de distributie (apare bataie ca de diesel la relanti de la el), si pedala de acceleratie, daca e model cu pedala cu senzori, si nu pe cablu.
Oricum, mai bine iei asa ceva, decat un Golf 1.4 16V de 75cp, care consuma mult, trage si ulei, iar la putere nu e mai stralucit.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Dezavantajul e vechimea, 15-16 ani este mult pentru o masina iar Opielul mai este si o masina low cost (nu a fost proiectata ca BMW si Mercedes sa reziste in timp). Daca te vei uita pe sub ea, vei vedea ca e jale mare...
Avantaje nu prea vad, doar o gaura in buget.

| Pool77 a răspuns:

Unchiul meu are Opel Astra G din 2000... Sa nu-ti zic ca mai bine baga motorina in opel vectra din 90 cu motor de 1.7 pe motorina decat in opelul din 2000 ca mananca mai mult. Stiu ca inmatricularea a fost foarte ieftina.