| andreyutzzu3 a întrebat:

Salutare. este vreo problema daca montez pe o masina, pe rotile de pe fata, doua anvelope cu grade diferite de uzura? Este vorba ce cel mult 1 mm diferenta intra inaltimea dintilor

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e bine deloc.
Roata cu uzura mai mica are aderenta mai mare, si strica echilibrul. Iti spun din proprie experienta, ca am avut masini care uzau cauciucurile neuniform. De la o vreme, cauciucul mai uzat o sa-ti patineze in gol, pentru ca e diferenta de aderenta. Mai ales daca vine inghetul, grupul diferential o sa trimita toata puterea rotii care se invarte mai usor.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa tremure directia cand mergi cu 140 km/h altii merg cu cauciucuri tocite pana la fund si nu patesc nimic, chiar daca pe ploaie le mai patineaza masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal e sa ai aceleasi cauciucuri cu acelasi profile si aceeasi uzura pe aceeasi axa

| andreyutzzu3 explică (pentru suntserios):

Sunt exact aceleasi anvelope, aceeasi uzura, aceleasi profile, doar gradul de uzura este diferit

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru andreyutzzu3):

'' aceeasi uzura'' doar gradul de uzura e diferit.Ne lamuresti?

| andreyutzzu3 explică (pentru ȘefuLaValută):

Neatentie... chiar trebuia sa pui intrebarea asta?

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru andreyutzzu3):

Voiam sa fiu sigur

| eduard1 a răspuns:

Având în vedere că singura legătură cu pământul între tine, maşina ta în mişcare (100 - 130 km/oră nu-i aşa?) sunt cei câţiva centimetri pătraţi de cauciuc, este recomandat să acorzi o atenţie deosebită cauciucurilor.
Acei câţiva centimetri pătraţi pot face diferenţa dintre viaţă şi moarte.

| marian7474 a răspuns:

Da