| HadNagy a întrebat:

..Am inceput si eu scoala de soferi mai exact categoria C.C-E.
pregatirea practica consta in efectuarea a 40 ore la categoria C.
la categoria E pregatirea practica consta in efectuarea a 17 ore scrie pe site-ul lor.

am inceput pregatirea practica la categoria C.pregatirea practrica decurge cam asa.1 ora sunt eu la volan 1 ora un alt coleg. azi Instructorul mi-a inmanat caietul cursantului cu motivul zis el am terminat orele. pot sama inscriu la examen
in caietul cursantului imi sunt trecute 18 ore din care eu am condus 9 ore 9 ore sunt a lu un alt coleg.

Nu mi se pare normal in loc de 40 ore sa conduc 9 ore si 9 sa stau pe banca voi ce parere aveti?

8 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Nu, nu e normal. Dar niciodată nu vor consuma motorina cu noi. În plus, au dreptul de a te trimite la examen atunci când consideră că ești pregătit. Practic își asumă răspunderea. Trebuie să îți exprimi nemulțumirea și să ceri ore în plus, dacă nu acum, să ai garantate măcar două ore în cazul nefericit în care cazi examenul, sau să ai mai multe ore la CE. Nici eu nu am făcut 18 ore dar am făcut vreo 14.

| HadNagy explică (pentru valentingb):

Am platit fix cu bani jos sad si nu ma prea descurc sad

| MariusF23 a răspuns (pentru HadNagy):

"colegul" a platit si el?

| valentingb a răspuns (pentru HadNagy):

Asta e foarte bine. Ai plătit pentru ceea ce scrie în contract! Ești clientul lor și trebuie să se țină de târguială. Nu te teme că nu te prea pricepi. E mai greu la început, eu unul am fost dezastru, parcă nu mai condusesem mașini înainte, și totuși am luat din prima cu o singură greșeală. Doar fii prudent, că de condus știi deja să conduci. Să nu îți fie milă de accelerație, că doar ai plătit motorină pentru 18 ore laughing iar camionul de regulă e plin, deci nu pleci de pe loc cu 1200 de turații.
Vorbește cu instructorul, zic eu, și dacă nu se poate cu vorbă bună, alte metode sunt, o-ho-ho! Să nu îți fie rușine. Lor să le fie rușine!

| HadNagy explică (pentru MariusF23):

Da si el happy

| HadNagy explică (pentru HadNagy):

Deci la ultima sedinta domnul respectiv zicea ca nici nu stiu sa tin directia happy si ca nu-s atent la curu camionului happy aaaa in contract scrie asa
se efectueze pregatirea teoretica si practica conform OMT 733/2013
si prin lege 40 ore pregatira la cat C
si 16 la categoria E

| MariusF23 a răspuns (pentru HadNagy):

Ameninta-l cu ANPC-ul, daca nu fac nimic, atunci chiar te duci la ANPC.

| MariusF23 a răspuns:

Tu ai platit toate cele 40 ore? Daca da, atunci poti sa faci o plangere la ANPC, sau ii dai in judecata.