| Danyy_Alyy_1995 a întrebat:

Salutare TPU am si eu o mica mare problema.am cumparat de curand o masina skoda fabia 1.4 16v din 2003 break si am observat ca in trepta a-3-a daca apas pedala brusc se accelereaza dar nu si pleaca de pe loc se tureaza pana pe la 3 4 mii de ture si pleaca ea asa usor pe urma ce se intampla de ce face acest lucru? Ma poate ajuta cineva. Va multumesc

5 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Ambreiajul consumat.
Setul este relativ ieftin in jur de 450 de ron cel de Valeo.
Manopera este in functie de service.

| raresandrey a răspuns:

Da de ce cu viteza a -3-a de pe loc, ambreiajul este de vina, fortezi prea tare, lasa si tu mai usor ca nu-i bugatti

| Danyy_Alyy_1995 explică (pentru raresandrey):

Deci ea in orice viteza face asa dar in a 3 a face cel mai rau

| Diarra a răspuns:

Motivul pentru care autoturismul nu trage, cel mai probabil discul de ambreaj este foarte uzat. Necesita schimbarea întregului kit de ambreaj, PLACA DE PRESIUNE, RULMENT ȘI DISC!

| raresandrey a răspuns (pentru Diarra):

Bai tată, ai dat un sfat parcă a-r fi, SAVIEM sau RABA la deal cu incărcătură maximă.laughing