| anonim_4396 a întrebat:

Sunt proaspat sofer si urmeaza sa primesc un Peugeot 206 din 2004, motor 1.4, motorina. Eu sunt pe langa cu ce ulei ar trebui sa pun, de la ce benzinarie ar fi recomandat sa alimentez si lucruri de genul. Ma puteti ajuta? Multumesc.

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ulei ii pui tu numai daca vrei s-o prajesti. Daca trebuie schimbat, il schimbi la service.
Motorina gasesti la orice statie. Toata chestia e sa alimentezi, intotdeauna, cu acelasi tip de motorina.

| suntserios a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Si mai exact care e chestia cu alimentatul cu acelasi tip de motorina?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru suntserios):

Sincer, pana am ajuns in Germania si am vazut ca au trei tipuri de motorina ( diesel, diesel eco si diesel plus), n-am stiut nici eu de chestia asta. Mie mi-au spus, cand am alimentat prima data masina de serviciu, sa am grija sa pun numai diesel plus.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Uleiul oricum nu il schimbi tu ci un service si iti fac ei recomandarile.

motorina pui si tu de la toate benzinariile si vezi care e mai buna. daca era benzina iti recomandam MOL

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Adica vrea sa spuna ca daca amesteci motorinele vei auzi numai pumni si omor in rezervor ca se iau la bataie. Oare cum am ajuns la 32 de ani de soferie ( profesionist ) si nu am aflat asta? Am lucrat si pe cisterne dar uite nu am pus urechea pe ele sa vad daca se bat motorinele sau frig cumva.