| bibi5961 a întrebat:

vreau sa vand actuala masina si sa iau ceva mai nou, mai puternic, mai spatios (in special portbagaju), cu climatronic si cutie automata. actuala masina e un vw golf 4 1.4 benzina hatchback, o dau pentru ca se va mari familia cu inca o membra si vom avea nevoie de un portbagaj mai mare si loc in spate ceva mai mare decat am acum. avand in vedere ca bani foarte multi nu o sa avem sa punem pe langa ce vom lua de pe actuala masina, am hotarat sa o luam cu volan pe dreapta (va rog sa nu intrati in polemici pe tema asta, va cer doar sfatul in alegerea masinii, atat), de aceea o vreau cu cutie automata. motor maxim 2000 cmc3 iar ca pret, maxima 3000 euro. ce sa model sa aleg? ce variante am? dau funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Spatiul interior este asemanator cu cel din Passat, nu sunt mari diferente.
De Audi A4 B7, nu stiu ce sa spun, nu am avut de aface cu acest model.
Cu motorizarile 1. 9tdi ar fi cea mai buna, insa si 2.0 e o motorizare buna, ce e drept consumul urban este undeva la 10, dar la acel motor si performantele care le ofera este convenabil, acum daca ii pui si gpl probabil iesi si mai bine.
Cel mai bine iti poate raspunde la aceasta intrebare un posesor de aceea motorizare.
Eu pe Passat-ul meu am o motorizare de 1. 9tdi awx 131cp (disponibila si pe a4 b6), si nu am avut probleme, consumul e decent, nici cu depasirile nu am probleme.

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In nebunia asta de trafic Romanesc, cand suntem toti inghesuiti pe drumuri cu o banda/sens, tu vrei masina cu volan pe dreapta... Cred ca vrei sa reduci numarul membrilor din familie.
Lasa prostiile, si cumpara o Zafira cu volan pe stanga, motor pe benzina si instalatie GPL, daca vrei economie.
Am una in familie, si e o super masina.
Fata de Golf 1.4 o sa zici ca ti-ai luat masina premium.

| OldSoul a răspuns:

Salut, o varianta ar fi un Passat B5.5, daca e cu volan pe dreapta si cutie automata il vei lua undeva la 1500-1700€, in stare buna, eventual varianta beak daca vrei sa ai mai mult spatiu, tot ar fi in regula, dar problema e ca taxa e mare (doar daca e diesel) si s-ar putea sa treci de 3000€ cu taxa, dar daca e benzina nu vei avea probleme.
O alta varianta ar fi un audi a4, in principal se aseamana cu passatul deci va fi cu cateva sute de € mai scump.

| bibi5961 explică (pentru OldSoul):

La spațiu interior, este cat Passat? Am văzut ca sunt Audi a4 b7 pana în 3000 euro, cum sunt modelele astea? Și ce motorizare ar fi buna? Atât ca fiabilitate cat și ca consum? Și sa pot face depășiri cat mai în siguranță, mai ales cu ac pornit, cred ca motorul de 1.6 benzina e destul de slab, mai ales dacă ii pun și GPL,

| OldSoul a răspuns (pentru bibi5961):

Spatiul interior este asemanator cu cel din Passat, nu sunt mari diferente.
De Audi A4 B7, nu stiu ce sa spun, nu am avut de aface cu acest model.
Cu motorizarile 1. 9tdi ar fi cea mai buna, insa si 2.0 e o motorizare buna, ce e drept consumul urban este undeva la 10, dar la acel motor si performantele care le ofera este convenabil, acum daca ii pui si gpl probabil iesi si mai bine.
Cel mai bine iti poate raspunde la aceasta intrebare un posesor de aceea motorizare.
Eu pe Passat-ul meu am o motorizare de 1. 9tdi awx 131cp (disponibila si pe a4 b6), si nu am avut probleme, consumul e decent, nici cu depasirile nu am probleme.

| bibi5961 explică (pentru GabrielStn):

E prea hidoasa, nu-mi place deloc octavia 1. plus ca acea cutie automata e cam, jalnica. merci oricum.

| GabrielStn a răspuns (pentru bibi5961):

Am incercat sa te ajut. Eventual, incearca si cu un VW Passat. Oricum si eu sunt in cautarea unei masini, pentru ca urmeaza sa fac 18 ani sa iau permisul de conducere.

| bibi5961 explică (pentru GabrielStn):

Si tot cu volanul pe dreapta vrei sa iei?

| GabrielStn a răspuns (pentru bibi5961):

Nu. Vreau cu volan pe stanga, motor diesel de maxim 2000 cmc, break/sedan/hatchback ( ceva mai spatioasa ), aer conditionat, geamuri electrice ( macar fata ) si sa nu fie de culoare galbena.