| Adryan28 a întrebat:

Salutare tuturor!

Am cumparat si eu in iarna acestui an mai exact in ianuarie un Renault Megane 2 1.6 16v 2005 sedan, masina a fost usor avariata si airbag-urile au fost sarite cel de la volan si pasager. In fine am refacut masina, dar nu am mai inlocuit si airbag-urile ca costa ceva bani...

Ce vreau eu este sa nu-mi mai arate acel martor airbag si service in bord. Dupa cateva cautari mai amanuntite despre aceasta problema pe google, unii mi-au spus ca sa m-i se stinga martorii trebuie sa inlocuiesc centurile, airbag-urile si calculatorul de airbag, a doua varianta ar mai fi sa introduc cartela masinii, sa opresc airbag-ul din buton situat pe partea usii de la pasager, dupa care sa scot mufele de sub scaunele din fata si sa le introduc la loc dupa care sa dau ON la airbag din buton. Varianta asta am incercat-o insa fara rezultat.

Aveti voi alte idei? pareri? sfaturi? mi-ar fi de mare ajutor.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am 'pregatit' de vanzare o Octavia cu aceeasi problema, si am mers la service, unde a mutat alimentarea martorului "airbag" pe "SERVICE".
Rezultatul: se aprindea cand puneam contactul, apoi se stingea dupa cateva secunde, desi in dreapta nu aveam airbag, iar cel din volan nu cred ca ar fi functionat, din cauza erorii.
Insa nu cred ca ai vrea sa faci asa ceva, fiind masina ta.
Daca mai ajungi pe la service, si faci diagnoza, intreaba persoana care se ocupa de diagnoza, daca iti poate dezactiva airbag-ul, in asa fel incat sa nu se mai aprinda becul deloc.