| Magnific a întrebat:

Se merita sa fac un credit de nevoi personale in valoare de 2000 euro pe o perioada de 3 ani sa cumpar o masina? sa strang nu am rabdare si dureaza foarte mult.Va multumesc

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Merita... daca nu ai alta posibilitate sa iei masina si ai nevoie de ea insa baga de seama cand e vorba de masini sh si vechi e posibil sa termini masina inaintea creditului.

| Magnific explică (pentru suntserios):

Probabil ai dreptate dar la salariu meu de 920 lei nu am alte variante sa cumpar una noua, poate am noroc si ma tine masina, daca alti au masina dacia din ani '98 si inca merge la mine dc nu ar mai tine un golf 4 inca 3-4 ani? nu stiu ce sa zic imi doresc o masina find prima pentru mine

| suntserios a răspuns (pentru Magnific):

Eu am zis ca am patit pe propria piele si acum imi pare rau ca inca dau bani aiurea.

Am vrut neaparat sa iau o masina sh, am facut credit pe 5 ani, dupa 3 ani am vandut masina ca incepuse sa manance bani, am luat alta dar inca mai platesc credit pentru prima... pe care nu o mai am de 1 an deja.

E adevarat ca era mai mare de 2000 euro creditul, dar principiul conteaza

| Magnific explică (pentru suntserios):

Nasol sad acum depinde cum nimeresc, pot sa iau una ex: de 5000 euro second-hand si sa se strice dupa nici 2-3 ani sau sa bag in ea(reparati) alte sute de euro, si tot nu am facut nimic daca e mai scumpa

| Sofer a răspuns (pentru Magnific):

Un Golf 4 te tine multi ani de acum in colo daca iei motorizarea 1.9 TDI 90 cp alh sau 110 cp asv. O sa platesti pe an la acest motor impozit 180 lei si 600 lei rca (inscrisa pe persoana in varsta de 45 de ani). Poti gasi unul si la 2000 euro in stare buna cu mult noroc. La un salariu de 900 lei intr-adevar nu prea poti sa strangi iar sa te imprumuti la banci. dupa ce faci? Iti mai raman bani de motorina/revizii si sa platesti rata lunara? Iti era mai usor daca lucrai la straini si faceai rapid bani de masina. happy

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Peste 3 ani, masina acea te va costa peste 4000 + reparatiile pe parcurs, dar valoarea sa poate va fi doar cat valoarea la fier vechi.
Gandeste-te f.bine!

| Magnific explică (pentru Bula):

Prietene atunci ce imi recomanzi tu la prima masina? sunt tare curios tu cum ai proceda daca atat ti limta pana in 2000-2500 euro ca eu mai mult nu pot si nici nu cred ca imi acorda o banca mai mult de atat la un asemenea salariu.Sau ma pui sa strang 10-20 ani bani pentru una noua?

| Adry05 a răspuns:

Eu zic ca da, si mama la fel a procedat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce minciună, auzi cică să strîng nu am rabdare, zi mai bine ca nu ai din ce, asa e comod sa-i ei bloc o sumă de bani din bancă, dar dobînda o sa te omoare, si o sa ajungi sa vinzi tot ca sa plătesti banca, nu se merită sa-i ei bani din bănci pentr u masini vechi si uzate, că de una nouă nouță nu ai tu bani, de o rablă da.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca mai ai inca 2000 tu da, e ok. Daca vrei masina de doar 2000 cheltui cu reparatii si nici masina nu faci. Nu ca una de 4000 nu haleste bani.

| CuriousStuff a răspuns:

Aduna bani, eventual munceste afara si nu lua credit din banca. E o prostie, o sa platesti inapoi aproape 3000 de euro. (aproape) si masina ta o sa se devalorizeze intre timp. Fa doar calculul. Tu cumperi ceva cu banii aia pe care trebuie sa-i dai inapoi cu dobanda, intre timp in acel ceva trebuie sa mai bagi si bani si la final acel ceva nu poti sa-l vinzi nici macar cu cat l-ai cumparat. E o afacere proasta.

| Celcareajuta a răspuns:

Iti inteleg dorinta de a avea prima masina, dar trebuie sa iei in considerare multe aspecte...e destul de greu sa intretii o masina noua cu salariu modest, clar mai greu sa intretii o masina sh. (pentru ca nu stii ce te poate lasa si nimeni nu te poate asigura de fiabilitatea ei) + ca masinile vechi ingrijite trecute prin putini proprietari e posibil sa aiba taxa destul de mare la inmatriculare.

Sfatul meu e sa faci orice iti s-a in putere sa incerci sa iti cresti veniturile, uite ex: un vecin care lucra cu ziua si castiga mai nimic a plecat in Anglia unde s-a angajat la KFC si a reusit sa isi ia si masina fara sa se imprumute fara nimic in aproape 1, 5 ani.

Mult succes iti doresc, dar ai grija ca sa nu gresesti pe banii tai.

Eu spre exemplu daca ti-as vinde masina care a fost in familie de noua si a fost intretinuta corect, tot nu iti pot garanta ca nu iti pica tablou de lumini, toba etc in urmatorul an