| anonim_4396 a întrebat:

Se poate anula scoala de soferi daca mai este varabila 8 luni?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cum sa se anuleze scoala de conducere?
Ai dreptul sa sustii examinarea pentru obtinerea permisului - testul teoretic si practic - intr-un an de la terminarea scolii de conducere. Abia daca a trecut un an nu mai poti sustine examinarea si trebuie sa faci iarasi scoala de conducere.

| DarkGren a răspuns:

Mai exact am facut la liceul am terminat orele de condure dar bulangiul de director nu imi da iesire chestionare sunt modificate scrise de mana si la calculator incat sa nu iei mai mul de 18. Am dat de cateva ore bune nu am reusit sa iau plus catrebuie sa platesc o numita suma. de asta vreau sa o anulez. Intelegi acuma?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru DarkGren):

Pai ii spui ca renunti, si atat.
Suma s-ar putea sa fii nevoit s-o platesti oricum, daca ai facut scoala.
Nu stiu de ce voi, astia de la liceele auto, aveti dificultati la scoala de soferi, care o faceti cu profii vostri, ca eu am venit din exterior, am facut scoala la un liceu auto, si am iesit mult mai bine decat cei care au mers la scoli particulare.
Atat la bani, cat si la invatatura.
Am platit fix 1150 de lei pentru cursuri, fise medicale, inscriere + drumuri in resedinta de judet cu masina scolii, in care ne-a insotit instructorul, ca sa ne facem fisele medicale si sa dam examenul (sala).
La scolile private pe atunci era 1400 de lei, fara acele drumuri alaturi de instructori. Trimiteau elevii sa se descurce cu fisele medicale, cand terminau scoala primeau dosarul in brate si mergeau singuri la sala.
Eu zic sa casti ochii, sa intelegi pentru ce ti se cer acei bani, si sa te gandesti daca merita sa dai banii pe alta scoala in viitor, presupunand ca acum esti elev, iar permisul te poate costa doar 500-800 de lei.

| Ioandelasal a răspuns (pentru DarkGren):

Si de ce n-ai spus asa de la inceput?
Nu este nevoie de nici o anulare expresa, doar ca va trebui sa faci o alta scoala de conducere, daca vrei sa te prezinti la examinarea pentru obtinerea permisului.
Parerea mea este sa soliciti actul ca ai terminat scoala de conducere.